Tom 1, Nr 4 (2010)
WYBRANE PROBLEMY KLINICZNE
Opublikowany online: 2011-02-23

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 5559
Wyświetlenia/pobrania artykułu 24524
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Otyłość i co dalej? O psychologicznych konsekwencjach nadmiernej masy ciała

Agata Juruć, Paweł Bogdański
Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010;1(4):210-219.

Streszczenie

Otyłość jest jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Epidemia nadmiernej masy ciała dotyczy coraz większej liczby osób i obecnie stanowi problem o charakterze globalnym, występując nie tylko wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale również Europy, w tym także Polski. Zarówno przyczyny otyłości, jak i jej skutki mają zróżnicowany charakter. Otyłość, oprócz wielu powikłań o charakterze fizjologicznym, często prowadzi do różnych trudności w funkcjonowaniu społecznym oraz psychologicznym danej jednostki. W licznych badaniach naukowych dowiedziono, że osoby otyłe mają obniżoną samoocenę, negatywny obraz własnej osoby, obniżone poczucie własnej skuteczności i wpływu na zmianę danej sytuacji oraz często cierpią na zaburzenia nastroju, które mogą prowadzić nawet do depresji.
Z uwagi na interdyscyplinarny charakter zjawiska, praca z osobą otyłą powinna polegać na współpracy specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki, w tym także psychologii. Różne oddziaływania psychologiczne mogą przyspieszać i wzmacniać efekt terapii za pomocą diety i aktywności fizycznej, a niejednokrotnie są swoistym kluczem do redukcji nadmiernej masy ciała.
Celem pracy jest wskazanie psychologicznych skutków nadmiernej masy ciała oraz sposobów pracy z osobą otyłą. (Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 4, 210–219)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF