75 Oczekiwania i potrzeby chorych na nowotwór w trakcie radioterapii
Abstract
Chcąc sprostać potrzebom pacjentów w trakcie radioterapii poświęca się coraz więcej uwagi na odpowiednie przygotowanie do pracy osób sprawujących nad nimi bezpośrednią opiekę. Celem pracy była ocena oczekiwań pacjentów w stosunku do lekarza, pielęgniarki, psychologa i technika radioterapii, a także innych osób, które w trakcie prowadzonej terapii dają największe wsparcie chorym.
Badaniem objęto 94 chorych z nowotworem leczonych w Zakładzie Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że w zależności od zadań, jakie dana osoba ma do realizowania w trakcie radioterapii różne są oczekiwania pacjentów. Od lekarza oczekują: informacji na temat choroby i sposobu leczenia, fachowości, wiedzy, doświadczenia. Od pielęgniarki: uśmiechu, fachowości, rozmowy, cierpliwości i pocieszenia. Od psychologa: rozmowy, pocieszenia i uśmiechu. Od technika radioterapii: fachowości, doświadczenia, uśmiechu i pocieszenia. Wsparcie w trakcie prowadzonej radioterapii uzyskują od: lekarza, rodziny, technika radioterapii, pielęgniarki, psychologa, innych pacjentów.
Wniosek
W trakcie prowadzonej terapii onkologicznej ważna jest wszechstronna opieka nad chorym sprawowana przez wszystkich specjalistów. Działania lekarza, pielęgniarki, psychologa, technika radioterapii i wszystkich osób będących w bliskim kontakcie z chorym wzajemnie upełniają się.