Tom 5, Nr 3 (2014)
WYBRANE PROBLEMY KLINICZNE
Opublikowany online: 2014-12-07

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2626
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2873
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia w zespole metabolicznym

Paulina Brzuskiewicz, Marian Grzymisławski, Ewelina Swora-Cwynar, Paweł Bogdański
Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014;5(3):100-107.

Streszczenie

Wstęp: Termin „zespół metaboliczny” określa współwystępowanie powiązanych ze sobą czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. W pracy badano stan odżywienia oraz sposób żywienia pacjentów z zespołem metabolicznym.

Materiał i metody: W badaniu wzięło udział 50 osób ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym, w tym 30 kobiet oraz 20 mężczyzn. Do przeprowadzenia badań wykorzystano autorski kwestionariusz zawierający pytania o sposób żywienia, stan odżywienia oraz częstotliwość aktywności fizycznej. Po wypełnieniu ankiety pacjenci poddani byli pomiarom antropometrycznym. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że stan odżywienia pacjentów z zespołem metabolicznym nie jest prawidłowy. Im wyższy wskaźnik BMI (body mass index), tym pacjenci uskarżali się na większą liczbę objawów współistniejących z zespołem metabolicznym.

Wyniki: Sposób żywienia badanych osób był nieprawidłowy. Na istniejącą u nich otyłość wpływ miały: nieregularne odżywienie, podjadanie pomiędzy posiłkami, częste sięganie po słodycze, zbyt niskie spożycie warzyw i owoców oraz niedostateczna ilość wypijanej wody. Godnym uwagi jest jednak to, że pacjenci w większości spożywali produkty pełnoziarniste bądź mieszane oraz nie słodzili napojów. Oprócz sposobu żywienia poprawy wymaga również częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej. Tylko niewielki odsetek badanych ćwiczył regularnie, znaczna część osób nie podejmowała aktywności fizycznej w ogóle.

Wnioski: Wyniki przedstawionych badań wykazały, że zarówno stan odżywienia pacjentów, jak i sposób żywienia były nieprawidłowe. Zmiana zwyczajów żywieniowych mogłaby wpłynąć na polepszenie stanu odżywienia pacjentów oraz poprawę wskaźników biochemicznych, a tym samym na lepszą jakość życia chorych.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF