Tom 3, Nr 2 (2012)
WYBRANE PROBLEMY KLINICZNE
Opublikowany online: 2012-08-10

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1112
Wyświetlenia/pobrania artykułu 5500
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena ryzyka sercowo-naczyniowego według SCORE u pacjentów z zespołem metabolicznym

Katarzyna Głuchowska, Agnieszka Kleban, Olga Rybak, Agnieszka Wyrozębska
Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012;3(2):43-49.

Streszczenie

Wstęp. Zespół metaboliczny (ZM) określa się jako współistnienie czynników ryzyka chorób układu krążenia. Przyjmuje się, że osoby z ZM mają wyższe ryzyko wystąpienia ostrych incydentów wieńcowych.
Cel pracy. Celem pracy jest odpowiedź na pytanie, czy na podstawie skali SCORE w wiarygodny sposób ocenia się podwyższone ryzyko zgonu z przyczyny sercowo-naczyniowej u osób z ZM.
Materiał i metody. Ryzyko według tabeli SCORE oceniono u 81 pacjentów hospitalizowanych na Oddziale Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego. Pacjenci byli w wieku 35–70 lat (55,8 ± 9,1); 43,2% stanowiły kobiety, a 56,8% mężczyźni. Spośród całej grupy u 59 osób na podstawie kryteriów według IDF z 2005 roku stwierdzono ZM. Pacjenci bez ZM w liczbie 22 stanowili grupę kontrolną.
Wyniki. Nie wykazano statystycznie istotnej różnicy między ryzykiem SCORE w obu grupach; 71,2% pacjentów z ZM miało niskie (< 5%) ryzyko SCORE, a 28,8% wysokie (≥ 5%). Podobnie przedstawiało się ryzyko w grupie kontrolnej: 72,7% (niskie), 27,3% (wysokie) — test chi2 Yatesa p = 0,8884. Grupa badana i kontrolna nie różniły się pod względem wieku, płci, palenia tytoniu i stężenia cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL.
Wnioski. Z zebranych danych wynika, że większość pacjentów z ZM ma niskie ryzyko SCORE. Zespół metaboliczny jest jedną z tych sytuacji klinicznych, w których ryzyko może być wyższe niż oszacowane na podstawie SCORE. Otyłość brzuszna, nieprawidłowa glikemia na czczo, zmniejszone stężenie cholesterolu frakcji HDL i zwiększone TAG to kryteria ZM nieuwzględnione w ocenie SCORE. Pacjentów z ZM należy traktować indywidualnie, a SCORE jako dodatkowe narzędzie w pracy lekarza, które nie powinno jednak zastępować całościowej i dokładnej oceny lekarskiej.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF