Tom 9, Nr 1 (2023)
Artykuł redakcyjny
Opublikowany online: 2023-06-30

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 360
Wyświetlenia/pobrania artykułu 142

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Głos Redaktora Naczelnego

Diabetologia Praktyczna 2023;9(1).

Streszczenie

Brak

GŁOS REDAKTORA NACZELNEGO

ISSN 2451–0971

e-ISSN 2451–2095

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Czytelnicy Diabetologii Praktycznej,

Diabetologia Praktyczna zaczyna z niewielkim opóźnieniem kolejny rok. Pierwszy numer roku 2023, który oddajemy w Państwa ręce, jest numerem tematycznym, poświęconym zagadnieniu stopy cukrzycowej. To jedno z najbardziej kłopotliwych w zapobieganiu i leczeniu powikłań cukrzycy. Z tego i z kilku innych powodów leczenie zachowawcze stopy cukrzycowej, a szczególnie dobre leczenie, możliwe jest w naszym kraju jedynie w kilku miejscach. Ponieważ większość ośrodków, szpitalnych i ambulatoryjnych, nie zajmuje się rutynowo i na co dzień leczeniem stopy cukrzycowej, lekarze i pielęgniarki nie mają ani teoretycznej wiedzy, ani praktycznego doświadczenia w tym zakresie.

Mam nadzieję, że ten zeszyt naszego czasopisma pomoże przynajmniej w „nadgonieniu” teorii. Znajdziecie w nim Państwo dwie prace poglądowe: jedną omawiającą aktualne metody leczenia ran przewlekłych u chorego ze stopą cukrzycową, drugą omawiającą dokładniej leczenie tak nowoczesne, jakim jest podawanie tym chorym komórek macierzystych.

Jedna z dwóch prac oryginalnych ocenia wpływ niewielkiego podciśnienia na gojenie się ran u chorych z owrzodzeniami I. i II. stopnia w klasyfikacji Wagnera. Druga to metaanaliza oceniająca skuteczność różnego typu opatrunków, w której autorzy sugerują, że opatrunki z kwasem hialuronowym mogą być opatrunkami o najlepszym działaniu.

Życzę Państwu interesującej lektury i mam nadzieję, że opublikowane w tym numerze prace pomogą Państwu w leczeniu trudnych przypadków stopy cukrzycowej.

Prof. Edward Franek

Redaktor Naczelny Diabetologii Praktycznej