Tom 2, Nr 5 (2016)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2017-02-03

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 852
Wyświetlenia/pobrania artykułu 7458

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Przekonanie o posiadanej kontroli a podejmowanie zachowań zdrowotnych w grupach adolescentów z cukrzycą typu 1 oraz z nadmierną masą ciała

Joanna Miniszewska, Emilia Kręciejewska, Elektra Szymańska-Garbacz
Diabetologia Praktyczna 2016;2(5):176-183.

Streszczenie

Wstęp. Celem prezentowanych badań jest oszacowanie poziomu zachowań zdrowotnych wśród adolescentów z cukrzycą typu 1 i otyłością oraz określenie zależności zachodzących między umiejscowieniem kontroli a nasileniem wybranych zachowań prozdrowotnych wśród badanych osób.

Materiał i metody. Badania przeprowadzono z udziałem pacjentów Poradni Diabetologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi oraz Poradni Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Wiek badanych mieścił się w przedziale od 12 do 20 lat. Do pomiaru zmiennych zastosowano trzy metody: Inwentarz Zachowań Zdrowotnych, Kwestionariusz do Pomiaru Umiejscowienia Kontroli „Delta” oraz ankietę własnej konstrukcji.

Wyniki. Wyniki badań wskazują między innymi, że badane młode osoby, chore na cukrzycę typu 1 bądź otyłość, nie angażują się w zachowania zdrowotne intensywniej niż osoby zdrowe, mimo że dominuje u nich przekonanie o posiadaniu wpływu na własne życie (wewnętrzna lokalizacja kontroli). Ponadto silna potrzeba aprobaty społecznej wiąże się w badanych grupach z poziomem zachowań zdrowotnych, co może sugerować, że i tak przeciętny poziom zachowań zdrowotnych wynika z chęci pokazania się w lepszym świetle.