Tom 2, Nr 3 (2016)
Inne materiały uzgodnione z Redakcją
Opublikowany online: 2016-07-08

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1976
Wyświetlenia/pobrania artykułu 5266

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Empagliflozyna. Wyniki badania EMPA-REG OUTCOME. Przełom w leczeniu cukrzycy typu 2?

Krzysztof Strojek, Dominika Rokicka, Aleksandra Szymborska-Kajanek, Marta Wróbel
Diabetologia Praktyczna 2016;2(3):122-126.

Streszczenie

Powikłania sercowo-naczyniowe stanowią główne wyzwanie zdrowotne u chorych na cukrzycę typu 2. Przyczyniają się do przedwczesnej umieralności, kalectwa czy pogorszenia jakości życia. Zastosowanie wieloczynnikowej interwencji skierowanej na korektę glikemii, lipemii i ciśnienia tętniczego pozwala na redukcję tego zagrożenia.

W związku z zaleceniami Departamentu Leków i Żywności USA (FDA) w przypadku wszystkich nowych leków hipoglikemizujących należy wykonać badania w kierunku bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego. Badanie EMPA-REG OUTCOME przeprowadzono w grupie chorych na cukrzycę typu 2 z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Wykazano w nim, że dołączenie empagliflozyny do standardowej terapii zmniejsza o 14% ryzyko pierwotnego punktu końcowego (śmierć sercowo-naczyniowa, udar czy zawał niezakończone zgonem) i o 32% śmiertelność ogólną. Nie są jasne przyczyny takiego ochronnego efektu empagliflozyny, inhibitora SGLT2 enzymu rozmieszczonego tylko w kanalikach bliższych cewki nerkowej. Wśród potencjalnych mechanizmów wymienia się zmniejszenie insulinooporności i stresu oksydacyjnego, przesunięcia w lipidogramie, obniżenie stężenia kwasu moczowego, albuminurii, ciśnienia tętniczego, spadek aktywności współczulnej.

Wyniki badania EMPA-REG OUTCOME stanowią przełom w leczeniu cukrzycy i w przypadku stwierdzenia podobnych efektów dotyczących innych inhibitorów SGLT2 przyczynią się do diametralnej zmiany zaleceń terapeutycznych w tej grupie chorych.