English Polski
Tom 8, Nr 1 (2010)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2010-08-04

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1403
Wyświetlenia/pobrania artykułu 4548
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Natężenie składników przeżywanej miłości u młodzieży

Konstantinos Tsirigotis, Wojciech Gruszczyński, Marta Tsirigotis-Wołoszczak
Seksuologia Polska 2010;8(1):30-33.

Streszczenie

Wstęp. Od pewnego czasu naukowcy zaczęli „rozkładać” miłość na „czynniki pierwsze” i wyodrębniać jej główne składowe, zatem tak zwana „alchemia” lub „chemia” miłości nabrała już innego znaczenia. Najbardziej znaną ideą jest „trójczynnikowa” koncepcja Sternberga, według którego na miłość składają się Intymność, Namiętność i Zaangażowanie. Celem tej pracy było zbadanie nasilenia przeżywania poszczególnych składników miłości przez młode kobiety i młodych mężczyzn.
Materiał i metody. Badaniom została poddana populacja 567 osób (353 kobiety i 214 mężczyzn) uczących się lub studiujących (średnia wieku: 20,15 roku); zastosowano „Skalę Intymności, Namiętności i Zaangażowania”.
Wyniki. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że statystycznie istotne różnice występują w przypadku Intymności i Zaangażowania, które są bardziej nasilone u kobiet. Poza tym, o ile u kobiet występuje wyraźna gradacja (w kolejności: Intymność, Namiętność, Zaangażowanie), u mężczyzn Intymność i Namiętność mają takie samo natężenie.
Wnioski. Wyniki badań wykazały istotne różnice w natężeniu składników miłości zależne od płci. Kobiety istotnie silniej niż mężczyźni przeżywają Intymność i Zaangażowanie. W populacji mężczyzn dominuje na równi Intymność i Namiętność.
Seksuologia Polska 2010; 8 (1): 30-33

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF