Vol 5, No 1 (2000)
Untitled
Published online: 2000-11-01

open access

Page views 197
Article views/downloads 168
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

35 Dozymetria w uzupełniającej brachyterapii HDR w oszczędzającym leczeniu raka sutka

M. Kawczyńska1, W. Bulski1, A. Olszewska1, J. Łyczek1, A. Kulik1
DOI: 10.1016/S1507-1367(00)70353-1
Rep Pract Oncol Radiother 2000;5(1):27.

Abstract

Cel pracy

Celem pracy było porównanie dawki obliczonej przy użyciu trójwymiarowego systemu planowania leczenia z pomiarami in vivo w wybranych punktach.

Materiał i metody

Od 1998 roku w Zakładzie Brachyterapii Centrum Onkologii w Warszawie stosowana jest brachyterapia HDR jako boost po skończonej radioterapii wiąqzkami zewnętrznymi w oszczędzającym leczeniu raka piersi. Leczenie rozpoczyna się od tumorektomii, po czym napromienia się cały sutek dwoma polami przeciwległymi. Tydzień po zakończeniu radioterapii wiązkami zewnętrznymi pacjentki otrzymują 10–12 Gy z brachyterapii HDR na lożę po guzie, zlokalizowaną na podstawie pooperacyjnej mammografii. Planowanie leczenia odbywa się na podstawie protokołu pooperacyjnego i mammografii. Liczba igieł, w których porusza się źródło Ir-192, ich rozkład i długość aktywna zależą od wielkości loży po tumorektomi i odległosci od powierzchni skóry. Dawka na skórę od brachyterapii jest obliczana przy pomocy trójwymiarowego systemu planowania leczenia ABACUS firmy Sauerwein Gmbh, a następnie jest mierzona dawkomierzami TLD.

Wyniki i wnioski

Wielkość dawki na skórę ma duży wpływ na efekt kosmetyczny całego leczenia. Porównanie pomiarów i obliczeń pozwoliło na modyfikacje i optymalizację długości aktywnej prowadnic.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file



Reports of Practical Oncology and Radiotherapy