Vol 5, No 1 (2000)
Untitled
Published online: 2000-11-01

open access

Page views 269
Article views/downloads 174
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

22 Weryfikacja rekonstrukcji geometrycznej oraz weryfikacja poprawności obliczeń rozkładów dawek w systemie planowania leczenia plato

E. Góra1, J. Lesiak1, R. Barańczyk1, B. Rozwadowska-Bogusz1, M. Waligórski1
DOI: 10.1016/S1507-1367(00)70340-3
Rep Pract Oncol Radiother 2000;5(1):19-20.

Abstract

Cel

Celem pracy byto sprawdzenie poprawności odtwarzania geometrycznego oraz weryfikacja obliczen rozkładu dawki w systemie planowania leczenia PLATO BPS v.13.7 wykorzystywanym w Klinice Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Krakowie (COOK).

Metoda: Wykorzystano wykonany w COOK fantom stały zawierający znaczniki kontrolne rozmieszczone w taki sposób, aby obejmowały obszar typowej aplikacji ginekologicznej. Położenia znaczników zmierzono mechanicznie z dokładnością do 0,1 mm. Na podstawie zdjęć lokalizacyjnych fantomu, przy pomocy modułu lokalizacyjnego systemu PLATO określono przestrzenne położenie znaczników. Następnie porównano współrzędne obliczone przez system ze współrzędnymi zmierzonymi.

Aby sprawdzić poprawność modułu obliczania dawek w systemie PLATO, utworzono układ składający się z pojedynczego źródła Cs-137 i trzech „punktów zainteresowania”. W punktach tych odczytano wartości dawki obliczone przez system i porównano z odpowiednimi wartosciami obliczonymi „ręcznie”. Odczytano równiez wartości dawek w punktach zainteresowania dla ustalonej konfiguracji żródet Cs-137, opublikowanych przez Meertensa1. Współrzędne źródet i punktów zainteresowania wprowadzono do systemu PLATO za pomocą odpowiednio przygotowanego „pliku geometrii aplikatora”. Obliczone przez system PLATO wartości dawki porównano z wartościami opublikowanymi.

Wyniki i wnioski

W wyniku porównania znanych wartości współrzędnych znaczników kontrolnych z wartościami współrzędnych zrekonstruowanych przez system PLATO stwierdzono, że średnia róznica między odpowiednimi wartościami wśpółrzędnych nie przekroczyta 0,1 mm – przyjętego zakresu tolerancji. Zródłem odchyleń może być ograniczona precyzja wskazywania wybranych punktów na zdjęciach lokalizacyjnych.

W wyniku porównania wartości dawki obliczonych przez system PLATO z wartościami obliczonymi „ręcznie”, stwierdzono, że maksymalna względna różnica pomiędzy tymi wartościami nie przekroczyta 0,3% – przyjętego zakresu tolerancji. Poprawność obliczania rozkładu dawki przez system PLATO potwierdza także porównanie z danymi opublikowanymi przez Meertensa.

Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że:

  • 1.

    Moduł rekonstrukcji geometrycznej w systemie planowania PLATO v.13.7 działa poprawnie.

  • 2.

    Algorytm obliczania rozkładu dawki w tym systemie funkcjonuje prawidłowo.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file