Vol 4, No 4 (1999)
Untitled
Published online: 1999-01-01

open access

Page views 180
Article views/downloads 281
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

72 Rakowiak wątroby leczony paliatywnie napromienianiem – opis przypadku

J. Skowronek1, Z. Nyczak2, M. Kubaszewska1
DOI: 10.1016/S1507-1367(99)70071-4
Rep Pract Oncol Radiother 1999;4(4):138.

Abstract

Wstęp

Radioterapia odgrywa istotną rolę w leczeniu naczyniaków wątroby. Jako leczenie nowotworów złośliwych umiejscowionych w wątrobie pozostaje rzadkością. W niektórych ośrodkach paliatywna radioterapia zmian przerzutowych w wątrobie jest tematem prób klinicznych.

O wiele częściej rozpatruje się i bada problem powikłań popromiennych wątroby po radioterapii górnego piętra jamy brzusznej. Przedstawiamy przypadek chorej z rakowiakiem wątroby, u której podjęto się paliatywnego napromieniania wątroby.

Materiał i metody

Chora lat 56 z rozpoznaniem rakowiaka wątroby po chemioterapii leczona byłą fotonami MV na okolicę wątroby z powodu utrzymujących się od ponad dwóch lat zmian nowotworowych. Dotychczasowym leczeniem cytostatykami (PDD, VP) uzyskano stabilizację procesu nowotworowego. Leczeniem objęto wątrobę wraz z węzłami chłonnymi wnęki. Pacjentka otrzymała 2800 cGy/T na okolice wątroby.

Wyniki

W kontrolnym badaniu TK wykonanym 3 miesiące po zakończeniu radioterapii stwierdzono remisję większości zmian nowotworowych w wątrobie. W kolejnym badaniu wykonanym po 6 miesiącach stwierdzono ponowny wzrost ognisk nowotworu w wątrobie. Chora przeżyła 13 miesięcy od zakończenia radioterapii. Przez cały okres obserwacji zgłaszała liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wnioski

Wskazania do radioterapii zmian nowotworowych w wątrobie pozostają kontrowersyjne w nielicznych przypadkach, po wyczerpaniu innych metod leczenia, radioterapię wątroby można zastosować w izolowanych ogniskach nowotworowych.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file