70 Wyniki leczenia chorych na raka sutka w stadium rozsiewu w materiale Wielkopolskiego Centrum Onkologii
Abstract
Wstęp
Leczenie chorych na raka sutka w stadium rozsiewu (M1) ma charakter paliatywny. Metody leczenia obejmują radioterapię, chemioterapię, hormonoterapię w monoterapii lub jako leczenie skojarzone. Wyniki leczenia są najczęściej złe. Przedstawiamy wyniki leczenia chorych na raka sutka w stadium rozsiewu leczonych w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Materiał i metody
95 chorych na raka sutka w stadium M1 leczono w latach 1983–1987 w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Wiek chorych wahał się od 29 do 74 lat, średnio 51,5 lat. W grupie 65 chorych pierwszym umiejscowieniem przerzutów był kościec, w dalszej kolejności płuca i wątroba. Większość chorych leczona była cytostatykami lub hormonami, u części zastosowano paliatywną radioterapię. Wyniki leczenia opracowano na podstawie historii chorób i przeprowadzonej katamnezie. Grupę badaną poddano 5-letniej obserwacji.
Wyniki
8 chorych (8,4%) przeżyło 5 lat od momentu rozpoczęcia leczenia zmian przerzutowych. Średni okres przeżycia w całej grupie wyniósł 13,5 miesiąca.
Wnioski
Pomimo złego rokowania leczeniem systemowym udaje się przedłużyć życie części chorych na raka sutka, u których wystąpiły przerzuty odległe.