62 Skuteczność miejscowa przedoperacyjnej i pooperacyjnej radioterapii raka odbytnicy w odniesieniu do całkowitej dawki promieniowania i czasu leczenia promieniami
Abstract
Wstęp
Ocena skuteczności miejscowej przedoperacyjnej i pooperacyjnej radioterapii raka odbytnicy jest przedmiotem kontrowersji. Brak jest kontrolowanych badań klinicznych pozwalających w bezpośredni sposób porównać skuteczność miejscową obu tyehtych metod leczenia. W bieżącej pracy porównano skuteczność miejscową radioterapii przedoperacyjnej i pooperacyjnej w sposób pośredni, a w oparciu o statyczną analizę 51 zbiorów danych z piśmiennictwa.
Materiał i metoda
W celu uzyskania możliwie najbardziej jednorodnego materiału pod względem klinicznym i metodycznym do analizy nie włączono opracowań, których obok radioterapii stosowano chemioterapię uzupełniającą. W oparciu o dane z piśmiennictwa wyznaczono wskaźniki zmniejszania ryzyka występowania wznów lokoregionalnych i analizowano zależność pomiędzy tym parametrem a stosowaną dawką promieniowania, czasem leczenie promieniami i typem radioterapii (przedoperacyjna lub pooperacyjna).
Wyniki
Wyniki analizy wskazują że dla zrównoważenia niekorzystnego skutku repopulacji komórek nowotworowych w trakcie cztero- do sześciotygodniowej przerwy pomiędzy leczeniem chirurgicznym a radioterapią pooperacyjną wymagane jest (w porównaniu z terapią przedoperacyjną) podniesienie całkowitej dawki promieniowania o około 8 Gy, to jest o około 0,2–0,3 Gy na każdy dzień przerwy. Dla zrównoważenia niekorzystnego skutku repopulacji komórek nowotworowych w trakcie przedlub pooperacyjnego leczenia promieniami wymagana jest dawka około 0,5 Gy/na dzień.
Wnioski
Komórki nowotworowe raka odbytnicy cechuje szybkie tempo repopulacji. Klinicznym odzwierciedleniem tego zjawiska jest większa skuteczność miejscowa radioterapii przedoperacyjnej w porównaniu do radioterapii pooperacyjnej. Wydłużenie całkowitego czasu uzupełniającej radioterapii raka odbytnicy wiąże się z pogorszeniem skuteczności miejscowej leczenia.