Vol 4, No 4 (1999)
Untitled
Published online: 1999-01-01

open access

Page views 153
Article views/downloads 146
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

54 Wpływ organizacji pracy i przeszkolenia personelu na radioterapię opartą na pełnej linii terapeutycznej. Doświadczenia ośrodka gliwickiego

L. Miszczyk1, B. Jochymek1
DOI: 10.1016/S1507-1367(99)70053-2
Rep Pract Oncol Radiother 1999;4(4):127.

Abstract

W drugiej połowie 1997 roku w Zakładzie Radioterapii gliwickiego oddziału Centrum Onkologii rozpoczęła funkcjonowanie pełna linia terapeutyczna firmy Varian oparta na komputerowym systemie nadzorującym Varis. Stopniowe wdrażanie do pracy poszczególnych jej elementów i szkolenie personelu zakończono w listopadzie 1997 roku. Biorąc pod uwagę brak poważniejszych awarii od tego czasu oraz stałą liczebność personelu wyższego w Zakładzie Radioterapii w ramach linii terapeutycznej w okresie XII 1997 – XI 1998 przy zastosowaniu procedur kwalifikujących przeprowadzoną radioterapię jako leczenie wysoko specjalistyczne według aktualnie obowiązujących kryteriów.

W 44% leczenie dotyczyło chorych na raka krtani, w 17% guzów mózgowia, 10% raka jamy ustnej, w 8% raka gardła, w 6% raka ślinianki, a w przypadku a w 15% innych przypadków (mięsaki tkanek miękkich, guzy wieku dziecięcego, choroba Graves – Basedowa). Z uwagi na długi czas planowania takiego leczenia chorych pogrupowano w okresach dwumiesięcznych. Odsetkowy rozkład poszczególnych jednostek chorobowych w kolejnych okresach przedstawił się podobnie jak rozkład dotyczący całego analizowanego okresu.

Stwierdzono stopniowy wzrost liczby leczonych chorych od 37 do 64 w październiku i w listopadzie 1998 roku oraz spadek liczby leczonych chorych w kwietniu, maju oraz sierpniu i wrześniu wynikający prawdopodobnie z nagromadzenia szkoleń i zjazdów medycznych w tym okresie.

Przeprowadzona analiza pozwala sformułować wniosek, że wprowadzenie pełnej linii terapeutycznej wymagającej szeregu dodatkowych procedur podczas radykalnego leczenia promieniami w porównaniu do postępowania standardowego nie jest samo w sobie czynnikiem ograniczającym liczbę leczonych chorych, a zmniejszenie jej wynika raczej z braku doświadczenia personelu w takiej pracy.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file



Reports of Practical Oncology and Radiotherapy