Vol 4, No 4 (1999)
Untitled
Published online: 1999-01-01

open access

Page views 171
Article views/downloads 153
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

52 Realizacja techniki wielkopolowej w napromienianiu ziarnicy złośliwej przy wykorzystaniu systemu przestrzennego planowania teleradioterapii

M. Morawska – Kaczyńska1, R. Dąbrowski1, A. Skowrońska-Gardas1, B. Sochacka1
DOI: 10.1016/S1507-1367(99)70051-9
Rep Pract Oncol Radiother 1999;4(4):126.

Abstract

W roku 1887 w Centrum Onkologii W Warszawie do rutynowego użycia wprowadzono system przestrzennego planowania teleradioterapi TMS-Helax. Umożliwiło to poprawienie jakości planowania w techtechnice wielkopolowej, a zarazem spowodowało szereg zmian w sposobie realizacji tej techniki.

Przy leczeniu chłoniaków stosowana jest obecnie wiązka fotonów o energii 6 MeV, która w porównaniu ze stosowaną dotychczas wiązką kobaltową gwarantuje bardziej jednorodny rozkład dawki. Planowanie leczenia odbywa się każdorazowo w oparciu o badanie CT, przy czym skany wykonywane są w całym pasie leczenia z gęstością jeden skan na 1–2 cm. Niemal we wszystkich przypadkach stosowana jest technika izocentryczna. Napromienianie obu pól: przedniego i tylnego odbywa się bez zmiany pozycji ciała pacjenta. Wszyscy pacjenci mają przygotowane osłony indywidualne (ochrona płuc, krtani, nerek). Ich położenie jest weryfikowane poprzez wykonanie zdjęć sprawdzających na akceleratorze. W trakcie radioterapii stosowany jest woskowy bolus umieszczony pod szyją pacjenta, który ma podwójne zadanie: stabilizuje pozycję ciała oraz spełnia rolę kompensatora, dzięki któremu dawka w obszarze szyi jest bliska dawce w punkcie referencyjnym (pkt referencyjny znajduje się w połowie AP, na osi wiązek).

W przypadku konieczności łączenia pól odstęp dzymiędzy polami dobierany jest indywidualnie poprzez analizę rozkładu dawki w przekroju strzałkowym.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file