31 Zastosowanie asymetrycznych kolimatorów w radioterapii nowotworów oczodołu przy nieusuniętej gałce ocznej
Abstract
Wstęp
Akceleratory Mevatron-KD2 firmy Siemens są wyposażone w dwie pary asymetrycznych szczęk. W pewnych szczególnych przypadkach zastosowanie asymetrycznych komilatorów pozwala otrzymać lepszy plan leczenia z zastosowaniem kolimatorów asymetrycznych.
Materiały i metody
Na rycinie zaznaczono na przekroju poprzecznym z TK objętość tarczową oraz struktury promieniowrażliwe: soczewki, gałki oczne i przysadkę. Pacjentowi, u którego rozpoznano nowotwór rhabdomyosarcoma embryonale, podano dawkę całkowitą 32,0 Gy, w dawkach frakcyjnych 1,6 Gy, dwa razy dziennie z, równoczasowo podawanym IV kursem chemioterapii. Plany leczenia były przygotowane z wykorzystaniem systemu planowania leczenia TMS-Helax.
Wyniki i omówienie wyników
Na rycinie pokazano układ wiązek i rozkład dawki. Od przodu dziecko było napromieniane wiązką elektronów o energij 12MeV z bolusem, w którym wtopiona była osłona na soczewkę. Dno oczodołu napromieniano wiązkami bocznymi fotonowymi. W tego rodzaju technikach napromieniania zasadniczą trudność stanowi właściwe połączenie wiązki elektronowej wchodzącej od przodu z wiązką (wiązkami) fotonowymi wchodzącymi od boku. W celu właściwego łączenia pól należy dopasować spadek dawki w obszarze półcienia wiązki fotonowej do spadku dawki elektronowej. Odpowiednie dopasowanie obydwu spadków osiągnięto poprzez zastosowanie dwóch wiązek fotonowych posiadających takie same granicetylne i różne granice przednie. Rozsunięcie granic przednich uzyskano dzięki zastosowaniu asymetrycznych kolimatorów.
Wnioski
Zastosowanie asymetrycznych kolimatorów daje nowe możliwości radioterapii w rejonie czodołu. Pozwala na otrzymanie jednorodnego rozkładu dawki i wyłączenie soczewki z obszaru wysokiej dawki.