Vol 3, No 3 (2009)
Research paper
Published online: 2009-06-03

open access

Page views 670
Article views/downloads 1190
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Potrzeba paliatywnej opieki u chorych na ciężką postać POChP - badanie ankietowe

Lucyna Górska, Małgorzata Krajnik, Iwona Damps-Konstańska, Krzysztof Kuziemski, Ewa Jassem
Medycyna Paliatywna w Praktyce 2009;3(3):115-118.

Abstract


Wstęp. Tradycyjnie w Polsce medycyna paliatywna i opieka hospicyjna skupiają się na chorych na złośliwe nowotwory. Jednak również chorzy z POChP zgłaszają potrzebę uśmierzenia objawów i wsparcia pod koniec życia. Celem przedstawionego badania była ocena opinii wyrażanych przez chorych na ciężką i bardzo ciężką POChP na temat występujących u nich przewlekłych objawów, które sprawiają najwięcej cierpienia, ograniczenia aktywności społecznej i potrzeby wsparcia paliatywnego.
Materiał i metody. Dwudziestu sześciu chorych na zaawansowaną postać POChP, której stopień zaawansowania określono zgodnie z kryteriami GOLD, udzieliło odpowiedzi na krótką ankietę dotyczącą objawów, aktywności społecznej i potrzeby dodatkowego wsparcia paliatywnego.
Wyniki. U wszystkich pacjentów - pomimo intensywnego leczenia - były obecne przewlekłe objawy. Większa część spośród tych objawów ograniczała funkcjonowanie społeczne i wszyscy pacjenci wyrazili potrzebę dodatkowego wsparcia paliatywnego.
Wnioski. Polscy pneumonolodzy i specjaliści z dziedziny medycyny paliatywnej powinni się włączyć w międzynarodową dyskusję, która ma na celu określenie potrzeb pacjentów cierpiących pod koniec życia na przewlekłe, skracające życie choroby oraz określenie potencjalnych korzyści wynikających z otrzymywania dodatkowej opieki paliatywnej.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file