Vol 3, No 3 (2009)
Research paper
Published online: 2009-06-03

open access

Page views 783
Article views/downloads 1228
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Ocena dźwięków i drgań generowanych w czasie kaszlu za pomocą Wibroakustycznego Systemu Rejestracji Kaszlu MEPIM (MEPIM VSCR)

Małgorzata Krajnik, Iwona Damps-Konstańska, Mieczysław Grabowski, Przemysław Pozański, Ewa Jassem
Medycyna Paliatywna w Praktyce 2009;3(3):109-114.

Abstract


Wstęp. Mimo że kaszel to jeden z najczęstszych objawów przewlekłych chorób i nowotworów złośliwych układu oddechowego, to nadal nie jest dostępna żadna praktyczna i dokładna metoda służąca obiektywnej ocenie tego objawu. Celem autorów niniejszej pracy było opracowanie nowej metody obiektywnej oceny ilościowej kaszlu z zastosowaniem analizy częstotliwościowo-czasowej drgań klatki piersiowej i dźwięków generowanych w czasie kaszlu.
Metody i wyniki. Opracowywany Wibroakustyczny System Rejestracji Kaszlu MEPIM analizuje jednocześnie drgania klatki piersiowej i sygnały akustyczne. Czujnik przyspieszenia umieszczano na klatce piersiowej pacjenta, a mikrofon - w odległości 1 m od niego. Analizę rejestrowanych dźwięków i drgań przeprowadzano za pomocą multianalizatora B & K Pulse. Zastosowano analizę FFT obu sygnałów oraz wyznaczono ich wzajemną korelację.
Wnioski. Zastosowanie technik analizy widmowej może poprawić możliwości określania charakterystycznych cech kaszlu. Należy prowadzić dalsze badania kliniczne w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy analiza częstotliwościowa sygnałów wibroakustycznych może być przydatna do określania charakterystyki kaszlu.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file