Vol 3, No 3 (2009)
Research paper
Published online: 2009-06-03

open access

Page views 733
Article views/downloads 1208
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Ocena dźwięków i drgań generowanych w czasie kaszlu za pomocą Wibroakustycznego Systemu Rejestracji Kaszlu MEPIM (MEPIM VSCR)

Małgorzata Krajnik, Iwona Damps-Konstańska, Mieczysław Grabowski, Przemysław Pozański, Ewa Jassem
Medycyna Paliatywna w Praktyce 2009;3(3):109-114.

Abstract


Wstęp. Mimo że kaszel to jeden z najczęstszych objawów przewlekłych chorób i nowotworów złośliwych układu oddechowego, to nadal nie jest dostępna żadna praktyczna i dokładna metoda służąca obiektywnej ocenie tego objawu. Celem autorów niniejszej pracy było opracowanie nowej metody obiektywnej oceny ilościowej kaszlu z zastosowaniem analizy częstotliwościowo-czasowej drgań klatki piersiowej i dźwięków generowanych w czasie kaszlu.
Metody i wyniki. Opracowywany Wibroakustyczny System Rejestracji Kaszlu MEPIM analizuje jednocześnie drgania klatki piersiowej i sygnały akustyczne. Czujnik przyspieszenia umieszczano na klatce piersiowej pacjenta, a mikrofon - w odległości 1 m od niego. Analizę rejestrowanych dźwięków i drgań przeprowadzano za pomocą multianalizatora B & K Pulse. Zastosowano analizę FFT obu sygnałów oraz wyznaczono ich wzajemną korelację.
Wnioski. Zastosowanie technik analizy widmowej może poprawić możliwości określania charakterystycznych cech kaszlu. Należy prowadzić dalsze badania kliniczne w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy analiza częstotliwościowa sygnałów wibroakustycznych może być przydatna do określania charakterystyki kaszlu.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file



Palliative Medicine in Practice