Tom 5, Nr 5 (2019)
OPISY PRZYPADKÓW (CASE REPORTS)
Opublikowany online: 2019-10-31

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 624
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1226
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Przerzut gruczolakoraka przełyku do mięśnia szkieletowego — opis przypadku z przeglądem piśmiennictwa

Agnieszka Marta Rakowska1
Onkol Prakt Klin Edu 2019;5(5):340-344.

Streszczenie

Przerzuty raka przełyku najczęściej lokalizują się w węzłach chłonnych, wątrobie, płucach i kościach. Przerzuty do mięśni szkieletowych są bardzo rzadkie i charakteryzują się bardzo złym rokowaniem. Opisany przypadek dotyczy 62-letniego mężczyzny leczonego chemioradioterapią z powodu zaawansowanego gruczolakoraka przełyku, u którego po okresie ponad 6 miesięcy od zdiagnozowania choroby pierwotnej rozpoznano izolowany przerzut odległy do mięśnia szkieletowego podudzia lewego.

Sześćdziesięciodwuletni pacjent po zakończeniu chemioradioterapii z powodu gruczolakoraka środkowo-dolnego odcinka przełyku zgłosił się na wizytę z powodu silnych dolegliwości bólowych i obrzęku podudzia lewego. W wykonanych badaniach obrazowych i analizie patomorfologicznej potwierdzono charakter przerzutowy zmiany. Chorego zakwalifikowano do leczenia radioterapią.


Przerzuty raka przełyku do mięśni szkieletowych występują rzadko i do tej pory nie przyjęto ujednoliconych wytycznych dotyczących ich leczenia. Najlepszą opcją terapeutyczną dla tych chorych pozostają prawdopodobnie chemioterapia i radioterapia.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF