Leczenie paliatywne pembrolizumabem w skojarzeniu z chemioterapią chorego na raka gruczołowego płuca w III stopniu zaawansowania i ekspresją PD-L1 poniżej 1%
Streszczenie
Rak płuca zaawansowany miejscowo (w przypadku braku możliwości leczenia radykalnego) oraz uogólniony ma złe rokowanie Do niedawna jedyną możliwością leczenia systemowego była chemoterapia paliatywna. Jednakże jej skuteczność w odniesieniu do wydłużenia przeżycia oraz czasu wolnego od progresji jest niesatysfakcjonująca. Znaczącym postępem w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca stało się włączenie do terapii inhibitorów kinaz tyrozynowych (w przypadku raka niepłaskonabłonkowego), immunoterapii i chemioimmunoterapii. Zastosowanie pembrolizumabu w skojarzeniu z chemioterapią w pierwszej linii leczenia chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z ekspresją PD-L1 poniżej 1% i 1–49% pozwoliło wydłużyć przeżycie oraz czas wolny od progresji, jednocześnie nie zwiększając istotnie toksyczności terapii.
W niniejszym artykule zaprezentowano przypadek 56-letniego chorego na miejscowo zaawansowanego raka gruczołowego, który został zdyskwalifikowany z leczenia radykalnego i odnosi korzyść z terapii pembrolizumabem przy braku istotnych powikłań immunoterapii.
Słowa kluczowe: niedrobnokomórkowy rak płucachemioimmunoterapiapembrolizumab
Referencje
- Programy lekowe. Choroby onkologiczne. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 kwietnia 2024 r. Programy lekowe. Załącznik B06.
- Szczeklik A, Gajewski P. Interna Szczeklika 2023. Medycyna Praktyczna, Kraków 2023: 690–693.
- Wojas-Krawczyk K. Immunoterapia raka płuca. Współczesne spojrzenie. PZWL, Warszawa 2021.