Tom 12, Nr 4 (2017)
NOWE TECHNOLOGIE WIEŃCOWE
Opublikowany online: 2017-09-20

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 329
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1135
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Kardiologia inwazyjna 4/2017-Kaneka – balony angioplastyczne

NOWE TECHNOLOGIE WIEŃCOWE

Kaneka – balony angioplastyczne

Kaneka – angioplasty balloon

Tomasz Pawłowski

Klinika Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA

STRESZCZENIE

W artykule przedstawiono nowe balony Raiden 3 oraz Ikazuchi Zero firmy Kaneka Medical. Pierwszy to typowy balon podatny w rozmiarach 1,5–4,5/8–20 mm. Drugi jest dedykowany zmianom trudnym, takim jak przewlekłe okluzje czy zmiany zwapniałe w rozmiarach od 1,0 x 6 mm do 3,0 x 20 mm. W przeciwieństwie do większości stosowanych balonów, port łączący balon z inflatorem i hub szaftu są ruchomo połączone.

Słowa kluczowe: balony wieńcowe

Kardiol. Inwazyjna 2017; 12 (4), 49–51

ABSTRACT

In the article new balloons Raiden 3 and Ikazuchi Zero manufactured by Kaneka Medical have been shown. The first one is a typical semi-compliant balloon in the size of 1.5–4.5/8–20 mm. The other one is dedicated to difficult lesions such as chronic occlusions or calcified lesions ranging in size from 1.0 x 6 mm to 3.0 x 20 mm. In contrast to the existing balloons, the port connecting the balloon with the inflator and the hub of the shaft are movably connected.

Key words: coronary balloons

Kardiol. Inwazyjna 2017; 12 (4), 49–51

O balonach angioplastycznych napisano już wiele i większość z nas powie, że praktycznie już wszystko wie. Z tego powodu każda wizyta przedstawiciela, który prezentuje swój produkt, u części doświadczonych operatorów nie wzbudza już entuzjazmu. Jednak z drugiej strony, dobry balon, to szybszy, bezpieczniejszy i skuteczniejszy zabieg angioplastyki wieńcowej. I tego powodu pozwolę sobie na kilka własnych refleksji na temat balonów firmy Kaneka Medical, która za sprawą firmy Cordis (Cardinal Health) wchodzi ponownie na polski rynek. Omawiane balony to Raiden 3 oraz Ikazuchi Zero.

Pierwszy z nich może być traktowany, jako podstawowy balon semi-compliant, natomiast drugi produkt jest przez producenta dedykowany zmianom trudnym, takim jak przewlekłe okluzje czy zmiany zwapniałe.

Oba balony są klasycznie zapakowane w tekturowe pudełko, w którym znajduje się instrukcja obsługi (w tym w języku polskim) oraz folia zawierająca balonik. Na kartonie, oprócz tabeli ciśnień, umieszczono plastikową rurkę do profilowania balonika (ryc. 1). „Urządzenie” coraz rzadziej stosowane, jednak przydatne zwłaszcza przy dłuższych zabiegach w pracowniach dbających o koszty sprzętu. W tym miejscu nie mogę nie napisać, że nie spróbowałem (ryc. 2).

Rycina 1. Omawiane balony po wyjęciu z opakowania. Zwraca uwagę dołączony profilator

Rycina 2. Profilator balonika

W przypadku balonika Raiden 3, jest on dostarczany w kilku rozmiarach w zakresie 1,50–4,50 mm, z uwzględnieniem „ćwiartek” i – co rzadko spotykane – w rozmiarze 1,75 mm. Długości balonika są standardowe, czyli 8 mm dla małych baloników (1,5 mm i 1,75 mm) oraz 10, 15 i 20 mm dla większych rozmiarów. Po rozłożeniu balon ma 146 cm długości całkowitej, natomiast proksymalny szaft balonu wynosi 2.1 French. Szaft dystalny jest oczywiście zróżnicowany i wynosi 2.5 French dla małych balonów oraz 2.6–2.7 French, w zależności od rozmiaru. Nominalne ciśnienie inflacji to 12 atmosfer, natomiast ciśnienie pęknięcia to 20–22 atmosfery (w zależności od rozmiaru). Producent pokrył balonik powłoką hydrofilną, co przy dość sztywnym szafcie poprawia dostarczalność balonu do zmiany. Balon dość sprawnie opóźnia się po inflacji i według zapewnień producenta ma wysoką odporność na zużycie, nawet podczas kilkukrotnych wysokociśnieniowych inflacji (ryc. 3 i 4).

Rycina 3. Napełniony balon Raiden 3 o rozmiarze 2,25 x 10 mm

Rycina 4. Port łączący balonika Raiden 3 oraz ruchomy hub

Drugi z produktów, czyli Ikazuchi Zero, jest dedykowany, jak wspomniano wyżej, do trudnych zmian. W tym przypadku rozmiarówka jest mniejsza, gdyż najmniejszy balon to 1,0 x 6 mm, natomiast największy to 3,0 x 20 mm. Oczywiście szaft balonu jest mniejszy i wynosi dystalnie 2.3–2.5 French, natomiast proksymalnie 1.8 French, co jest bardzo dobrym „wynikiem” na tle konkurencji. Oczywiście szaft balonu pokryty jest polimerowym pokryciem, który ułatwia pasaż balonika.

Moje doświadczenie obejmuje kilka zabiegów, podczas których balon zachował się poprawnie, nie miałem problemów z jego dostarczeniem do zmiany, zwłaszcza balonu Ikazuchi Zero.

Na koniec pragnę wspomnieć o pewnej ciekawej właściwości balonika – otóż zazwyczaj port łączący balon z inflatorem i tzw. hub szaftu (ryc. 5) jest nieruchomy (scalony). W przypadku balonów Raiden 3 oraz Ikazuchi Zero oba te elementy są ruchome. Dlaczego? Ułatwia to pasaż i obrót balonika używanego powtórnie.

Rycina 5. Ilustracja obrotu portu łączącego balonu Ikazuchi Zero

Adres do korespondencji:

Dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski
Klinika Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA
ul. Wołoska 137, 02–507 Warszawa
tel.: (022) 508 11 00,
faks: (022) 508 11 77
e-mail: pawtom@gmail.com