Tom 12, Nr 2 (2017)
AKTUALNOŚCI AISN, EAPCI oraz PTK
Opublikowany online: 2017-05-31

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 283
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1795
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Kardiologia inwazyjna 2/2017-AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Szanowni Państwo,

Członkowie Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK!

W imieniu pani prof. Janiny Stępińskiej, przewodniczącej Nagrody Prezesów PTK, uprzejmie przypominam, iż zbliża się termin zgłaszania kandydatów do Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nagroda Prezesów PTK jest przyznawana od 2001 roku naukowcom i klinicystom z dziedziny kardiologii w wieku do 45 lat, którzy posiadają wybitne osiągnięcia i nadal utrzymują wysoką aktywność naukową. Jest to nagroda indywidualna, której przedmiotem jest oryginalne, zdefiniowane osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej, udokumentowane pracami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach naukowych. W skład Kapituły Nagrody wchodzą: aktualny prezes PTK, prezes-elekt i wszyscy poprzedni prezesi. Nagroda finansowana jest przez firmę Bayer. Dorobek laureatów nagrody, ich pozycja w polskiej i europejskiej kardiologii, decydują o wyjątkowym prestiżu Nagrody Prezesów PTK w środowisku. Dotychczas Nagrodę przyznano czternastu naukowcom reprezentującym różne dziedziny kardiologii klinicznej oraz badania w zakresie nauk podstawowych.

W imieniu pani prof. Janiny Stępińskiej zachęcam do przesyłania propozycji kandydatów do Nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja br. Regulamin Nagrody dostępny jest na stronie internetowej PTK pod adresem: http://www.ptkardio.pl/Komunikat​_w_sprawie_​Nagrody_Prezesow_PTK​_w_2017_r_-2728

Z wyrazami szacunku,
dr hab. n. med. Jacek Legutko, prof. nadzw. UJ
Przewodniczący AISN PTK

Szanowni Państwo,

w imieniu Komitetu Organizacyjnego uprzejmie informujemy, że w dniach 31 maja–1 czerwca 2017 r. odbędą się w Krakowie XIV Warsztaty Peripheral Interventions in Krakow (PINC).

Warsztaty organizowane są przez II Oddział Kliniczny Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego UJ CM w Krakowie, pod patronatem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Skierowane są one do kardiologów, kardiologów inwazyjnych, internistów, radiologów, angiologów, kardiochirurgów oraz chirurgów naczyniowych.

Konferencja poświęcona jest przezskórnym interwencjom pozawieńcowym wykonywanym w zespołach hybrydowych przez kardiologów lub we współpracy z innymi specjalistami. Omówione zostaną zabiegi na naczyniach obwodowych, problemy naczyniowe w czasie zabiegów hybrydowych, urządzenia do wspomagania serca, zabiegi strukturalne na sercu i dużych naczyniach, a także problemy dorosłych pacjentów leczonych z powodu wad serca w dzieciństwie.

Zachęcamy Państwa do nadsyłania ciekawych przypadków klinicznych strukturalnych i obwodowych, które zostaną zaprezentowane na forum Warsztatów. Zapraszamy do dyskusji oraz podzielenia się swoim doświadczeniem w znakomitym gronie panelistów. Zgłoszenia prosimy kierować do dnia 22.05.2017 r. na adres e-mailowy: office@pinc.pl

Udział w Warsztatach jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja e-mailowa (office@ pinc.pl). Uczestnicy otrzymają 10 punktów edukacyjnych AISN PTK. W załączeniu przesyłamy szczegółowy program naukowy.

W przypadku jakichkolwiek zapytań, prosimy o kontakt z sekretariatem Komitetu Organizacyjnego: office@ pinc.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Dr hab. n. med. Stanisław Bartuś, prof. nadzw. UJ
Prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek
Dyrektorzy Warsztatów PINC

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ MITACS

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

W imieniu swoim oraz współdyrektorów Konferencji – prof. Volkmara Falka (Berlin) oraz prof. Peymana Sardari Nia (Maastricht) – pragnę serdecznie zaprosić Państwa do wzięcia udziału w międzynarodowej Konferencji EACTS Academy: Minimally Invasive Techniques in Adult Cardiac Surgery (MITACS), która odbędzie się w dniach 20–22 czerwca 2017 roku w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Chcemy wspólnie w gronie Heart Team debatować nad zagadnieniami kardiochirurgii małoinwazyjnej, zabiegów hybrydowych oraz technik przezcewnikowych (m.in. TAVI, TMVI, Valve-in-Valve, MitraClip, LAAO), co zilustrowane będzie transmisją „na żywo” dziesięciu zabiegów w jakości 3D, a także live-in-a box oraz wykładami autorytetów z Polski, Europy i Kanady. Ponadto duży nacisk kładziemy na Simulator City, gdzie przez cały czas Konferencji w dobranych grupach bezpośrednio będzie można potrenować zabiegi TAVI (kilka systemów), MitraClip, TEE i wiele innych.

Szczegóły i program konferencji znajdą Państwo na stronie: www.eacts.org/educational-events/programme/ mitacs2017/ oraz przez aktywny materiał graficzny poniżej.

Miło mi poinformować, że specjalna zredukowana opłata zjazdowa dla polskich lekarzy w trakcie specjalizacji wynosi 100 euro.

Serdecznie zapraszamy!

Dyrektorzy Konferencji:

Prof. Piotr Suwalski (Warszawa)
Prof. Volkmar Falk (Berlin)
Prof. Peyman Sardari Nia (Maastricht)

Zapraszamy do Zabrza

Szanowni Państwo!

Mamy przyjemność serdecznie Państwa zaprosić na organizowaną co roku w Zabrzu XXIV Międzynarodową Konferencję Kardiologiczną „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”. Nasze spotkanie będzie przebiegało pod hasłem „Od nauki do praktyki klinicznej”.

Badania naukowe to nieodzowny element nowoczesnej medycyny, stawiającej sobie za zadanie poprawę wyników leczenia. Decyzje w codziennej praktyce powinny być oparte na dowodach (evidence-based medicine). Jednak w natłoku nowych doniesień, nowych wytycznych oraz pojawiających się sprzecznych wyników badań, postępowanie w codziennej praktyce klinicznej może być utrudnione. W takich przypadkach ogromnie ważną rolę odgrywają eksperci z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, którzy są zawsze gotowi do udzielania porad i wskazówek w przypadkach, gdy poprawne postępowanie nie zawsze jest oczywiste. Mamy nadzieję, że proponowany przez nas program spełni Państwa oczekiwania.

Przygotowane zagadnienia będą obejmowały między innymi: niewydolność serca, ostre zespoły wieńcowe, wady serca, zatorowość płucną i nadciśnienie płucne, zaburzenia rytmu serca, problemy kardiologiczne u chorych ze schorzeniami pozasercowymi nowoczesne leczenie przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe, leczenie diabetologiczne pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, medycynę eksperymentalną. W programie znajdą się sesje dedykowane kardiologom interwencyjnym, elektroterapeutom i echokardiografistom, które będą skoncentrowane w formule warsztatów. Oprócz wykładów, prezentowane będą ciekawe i trudne przypadki kliniczne. Ponadto, jak co roku, zapraszamy Państwa na profesjonalnie przygotowane sesje pielęgniarskie i studenckie. Swoim doświadczeniem podzielą się z nami najlepsi specjaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie kliniczne, którzy zajmują się leczeniem chorób serca, płuc i naczyń. Udział zapowiedziało wielu ekspertów, których ogromna wiedza i doświadczenie z pewnością przyczynią się do wielu ciekawych, często kontrowersyjnych dyskusji. Jesteśmy przekonani, że konferencja będzie nie tylko wspaniałym wydarzeniem naukowym i edukacyjnym, które pozwoli spojrzeć na kardiologię z trochę szerszej perspektywy, ale także interesującym wydarzeniem towarzyskim.

Już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy do Zabrza!

Prof. dr hab. n. med Mariusz Gąsior

Przewodniczący Konferencji

Prof. dr hab. n. med Marian Zębala

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Department of Clinical Cardiology and Cardiovascular Interventions

University Hospital in Krakow

Under the patronage of

Association on Cardiovascular Interventions of the Polish Cardiac Society

PINC in Krakow ’17

14th Peripheral Interventions Workshop

31 May – 1 June 2017

Hotel Qubus

6, Nadwiślańska Street

Kraków, Poland

Workshop Directors: Stanisław Bartuś, Dariusz Dudek

General Information

Venue Course: Hotel Qubus

6, Nadwiślańska Street, 30–527 Kraków, Poland

Course Organisation: Fundacja Ośrodek Badań Medycznych (Foundation for Medical Research)

Department of Clinical Cardiology and Cardiovascular Interventions at the University Hospital

17, Kopernika Street, 31–501 Kraków, Poland

Phone: +48 12 424 71 81

Fax: +48 12 424 71 84

e-mail: office@pinc.pl, www.pinc.pl

Organizing Committee:

Salech Arif, Maciej Bagieński, Stanisław Bartuś, Beata Bobrowska, Bernadeta Chyrchel, Michał Chyrchel, Marzena Daniec, Rafał Depukat, Jacek S. Dubiel, Dariusz Dudek, Artur Dziewierz, Elżbieta Gawlik, Adam Gębka, Grzegorz Heba, Rafał Hładij, Paweł Kleczyński, Andrzej Kmita Jacek Legutko, Agnieszka Lenik, Waldemar Mielecki, Małgorzata Nowak, Renata Rajtar-Salwa, Tomasz Rakowski, Łukasz Rzeszutko, Agata Sawina, Zbigniew Siudak, Danuta Sorysz, Andrzej Surdacki, Tomasz Tokarek, Paweł Turek, Marcin Wizimirski, Paulina Włosowicz, Roman Wojdyła, Joanna Wojtasik, Wojciech Zasada, Barbara Zawiślak

Official languages: English, Polish

In accordance with the regulation of the Ministry of Health from 6.10.2004, PINC Workshop participants will be awarded with 14 Education Points.

In accordance with the regulation of the Association on Cardiovascular Interventions of the Polish Cardiac Society PINC Workshop participants will be awarded with 10 Education Points.

31 May 2017, Wednesday

Sesja 1

8:00–9:30 Student Session

Jury: Przewodniczący: G. Kopeć, Prodziekan ds. studenckich na kierunku lekarskim UJ CM D. Dudek, J. Legutko, B. Zawiślak, A. Kabłak-Ziembicka, R. Pietura, S. Bartuś, T. Tokarek

9:30 Otwarcie konferencji

S. Bartuś, D. Dudek – Dyrektorzy Warsztatów PINC

J. Legutko – Przewodniczący AISN PTK

G. Kopeć – Prodziekan ds. studenckich na kierunku lekarskim UJ CM

Sesja 2

9:35–11:00 Leczenie nadciśnienia płucnego

Chair: G. Kopeć, A. Witkowski

Panel: W. Wojakowski, Z. Gąsior, R. Gil, R. Pietura, P. Podolec, D. Sorysz, T. Pawłowski, S. Darocha

Prewencja zatorowości tętnic płucnych, czy ktoś o tym pamięta? – A. Undas

Zatorowość tętnic płucnych metody terapeutyczne – S. Darocha, M. Kurzyna

Wskazania do angioplastyki tętnic płucnych w nadciśnieniu płucnym – G. Kopeć

Live in the box – R. Pietura

Rejestr Małopolski zatorowości tętnic płucnych – L. Bryniarski

Leczenie przetok wieńcowo-płucnych – A. Dziewierz

Sesja 3

11:00–12:30 Zabiegi strukturalne – implikacje dla leczenia dorosłych

Chair: A. Rudziński, J. Skalski, D. Dudek

Panel: M. Szkutnik, J. Białkowski, J. Legutko, T. Mroczek, P. Podolec, Z. Gąsior, W. Król-Jawień, J. Kusa, T. Moszura, G. Smolka, M. Demkow, A. Gackowski, D. Sorysz, J. Legutko, M. Grygier

Przeciwwskazania do leczenia przezskórnego izolowanej wady zastawki tętnicy płucnej – M. Demkow

Complications of CoA interventional treatment in adults patients – J. Białkowski

Miejsce cewnikowania i angiokardiografii we współczesnej diagnostyce wrodzonych wad serca – J. Kusa

Zabiegi interwencyjne w wieloetapowym leczeniu zespołu Fallota – E. Wójcik

Dawka promieniowania w trakcie operacji hybrydowych u dzieci – M. Czerżyńska

Operacje naprawcze zastawki aortalnej u dzieci – J. Kołcz

Anomalia krążenia wieńcowego u dziecka z atrezją tętnicy płucnej i ciągłą przegrodą międzykomorową – J. Kuźma

Plastyka balonowa zwężenia ujścia żył płucnych u dziecka po korekcji całkowitego nieprawidłowego spływu żył płucnych – J. Kuźma

Zastosowanie graftów biodegradowalnych w pozycji płucnej u dzieci – T. Mroczek

12:30–13:00 Lunch

Sesja 4

13:00–15:00 Dostęp naczyniowy w zabiegach wieńcowych i strukturalnych

Chair: A. Witkowski, D. Dudek

Panel: J. Legutko, S. Dobrzycki, Z. Chmielak, Z. Gąsior, J. Sadowski, S. Bartuś

Wprowadzenie: CT scan jako standard diagnostyczny w kwalifikacji do zabiegów strukturalnych – W. Wojakowski

Rola cewnikowanie prawego serca w diagnostyce chorób strukturalnych

Tętnic a promieniowa i udowa: Dostęp promieniowy tip and tricks – J. Legutko

Zamknięcie dostępu promieniowego nowe systemy uciskowe – A. Ochała

Zamknięcie tętnicy systemem Angioseal (video) – M. Chyrchel

Niepowodzenia dostępu promieniowego i udowego – wykrzepianie tętniaka (video) T. Rakowski

Zastawki:

Uzyskanie dostępu naczyniowego tętnica udowa do TAVI – J. Konstanty-Kalandyk

Uzyskanie dostępu ramieniowego i szyjnego dla leczenia stenozy aortalnej – R. Parma

Zamknięcie dostępu naczyniowego system Proglide – G. Smolka

Zamknięcie tętnicy systemem Perclose po zabiegu TAVI (video) – M. Dzido

Punkcja transseptalna w zabiegach – M. Grygier

Wykrzepianie tętniaka naczyniowego – T. Rakowski

Nakłucie łaty m-przedsionkowej – L. Tomkiewicz-Pająk

Dostęp do zabiegów obwodowych (Vascular access for peripheral procedures):

When do I choose radial and when transpedal access for lower limb interventions? – Z. Ruzsa

Transradial access for neurointerventions – A. Szolics

Sesja 5

15:00–16:30 Zaawansowane metody wspomagania w niewydolności serca

Chair: D. Dudek, K. Wierzbicki

Panel: W. Wojakowski, R. Gil, T. Pawłowski, S. Dobrzycki, K. Żmudka, T. Przewłocki, J. Legutko

Zastosowanie urządzeń wspomagających serce w Polsce na tle Europy – M. Hawranek

Założenie ECMO u chorych we wstrząsie – P. Litwiński

Kluczowe zasady prowadzenia chorych na ECMO – T. Darocha

ECMO – bridge to transplantation (live in the box) – M. Demkow

Założenie i uruchomienie systemu Impella (live in the box) – J. Legutko, D. Dudek. P. Kleczyński

Prowadzenie chorych na systemie Impella – A. Sukiennik

Wskazania i implantacja czasowej pompy metodą chirurgiczną – K. Wierzbicki

Sesja 6 16:30–18:00 Innovations in peripheral interventions

Chair: G. Biamino, D. Dudek

Panel: A. Micari, W. Kuczmik, P. Podolec, P. Przewłocki, J. Bil

Nefropatia pokontrastowa z punktu widzenia nefrologa w świetle aktualnych wytycznych ESC – M. Nowicki

Czy farmakoterapia umożliwi skuteczne leczenie miażdżycy? – A. Surdacki

Prospective, controlled, clinical randomized trial evaluating novel, microcrystalline, biodegradable polymer paclitaxel coated balloon for the treatment of femoro-popliteal disease – 6 months angiographic results – P. Buszman

The frequency of CHD in asymptomatic patients with peripheral artery disease – A. Żurakowski

Current status and future directions of permanent and biodegradable implants in peripheral interventions – K. Milewski

Long-Term Outcomes After Percutaneous Lower Extremity Arterial Interventions With Atherectomy vs. Balloon Angioplasty – A. Janas

Retrograde SFA recanalization long term follow up – J. Wojtasik, S. Arif

Stenting below-the-knee bifurcations with dedicated bifurcation stent BiOSS Lim.– R. Gil

Alternative therapies in critical limb ischemia – A. Stanek

19:00 Get Together Party and Faculty Diner

1 June 2017, Thursday

Session 7 9:00–10:30 Interventional treatment of peripheral arteries

Chair: G. Biamino, D. Dudek, S. Bartuś

Panel: A. Micari, P. Przewłocki, M. Dąbrowski, M. Hawranek, Z. Huczek, T. Roleder

LINC 2017 – New methods and breakthrough in interventional therapies of peripheral arteries – G. Biamino

Complex endovascular treatment for coronary and peripheral arteries – A. Micari

Good and bad face of stents for peripheral indications – G. Biamino

Surgeons, cardiologists, angiologists are competiting or cooperating in peripheral interventions? – Z. Ruzsa

New road for carotid stenting – P. Odrowąż-Pieniążek

Endovascular reconstruction of carotid lesions – P. Musiałek

Session 8 10:30–12:00 Challenging interventions and alternative therapies

Chair: D. Dudek, S. Bartuś

Panel: A. Micari, P. Przewłocki, T. Roleder, P. Odrowąż-Pieniążek, W. Kuczmik, A. Stanek

Recanalisation of iliofemoral vein chronic total occlusion (case presentation) – Z. Ruzsa

Subclavian stenting (case presentation) – L. Wrotniak

Carotid stenting (live in the box)

Case presentation – P. Paluszek

Case presentation – Ł. Tekieli

12:00–12:15 Coffee break

Session 9 12:15–13:45 Highlight of challenging cases for peripheral interventions

Chair: S. Bartuś Panel: T. Przewłocki, J. Trębacz, A. Kabłak-Ziembicka

Case presentations – T. Ludyga, A. Pietrasik, M. Świerad

13:45 Lunch

We would like to thank the following companies for their generous support of the PINC Workshop:

Abbott, Balton, Biotronik, GeHealthcare, Medtronic, ProCardia