NOWE TECHNOLOGIE WIEŃCOWE
Hyperion – cewnik prowadzący, który chce być jeszcze lepszy…
Hyperion – better than others...
Klinika Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA
STRESZCZENIE
W artykule przedstawiono nowy cewnik prowadzący Hyperion firmy Asahi Intecc. Jest rekomendowany do zabiegów angioplastyki, które z założenia trwają dłużej i tym samym wymagają stabilnego i długotrwałego podparcia cewnika prowadzącego.
Słowa kluczowe: cewnik prowadzący
Kardiol. Inwazyjna 2017; 12 (2), 43–44
ABSTRACT
A new Hyperion guiding catheter made by Asahi Intecc company has been shown in this paper. It is recommended for angioplasty, which is assumed to last longer and therefore requires stable, long lasting support of the catheter.
Key words: guiding catheter
Kardiol. Inwazyjna 2017; 12 (2), 43–44
Kardiolodzy inwazyjni wiedzą, że na rynku jest dostępnych kilka cewników prowadzących, pochodzących od wiodących producentów. Może się wydawać (albo tak uważa większość europejskich kardiologów inwazyjnych), że król jest tylko jeden… Jednak nie tak dawno pojawił się nowy pretendent do tytułu. Mowa o nowym cewniku prowadzącym firmy Asahi Intecc – Hyperion. Producent rekomenduje go do zabiegów angioplastyki, które z założenia trwają dłużej i tym samym jest wymagane stabilne, stałe długotrwałe podparcie cewnika prowadzącego. Jak wiadomo, do takich zabiegów należą zabiegi udrożnień przewlekłych okluzji (CTO, chronic total occlusion) oraz zabiegi zwężeń zlokalizowanych na bifurkacjach. Doświadczenie firmy Asahi w aspekcie zabiegów CTO jest ogromne i chyba nie sposób zaprzeczyć, że produkty tej firmy zmieniły wiele lat temu filozofię i taktykę zabiegów CTO na całym świecie. Dziś instrumentarium jest uzupełniane o bardzo dobry cewnik wiodący. Już zerknięcie na tak zwaną rozmiarówkę cewników Hyperion pośrednio świadczy o tym, do czego dedykowany jest produkt (ryc. 1). Oprócz klasycznych cewników z krzywizną Judkins oraz Amplatz, kardiolog dostaje dwie zmodyfikowane krzywizny Amplatz (Amplatz Left Short Tip oraz Short Amplatz Left), które zdecydowanie sprawdzą się w przypadku zabiegu CTO prawej tętnicy wieńcowej z zamknięciem zlokalizowanym blisko ujścia naczynia. W ofercie są też dwa cewniki o specjalnym kształcie zapewniającym silne podparcie dla zabiegów w prawej tętnicy wieńcowej. Oczywiście krzywizny super/extra back-up są także dostępne w różnych wielkościach krzywizn. Wszystkie cewniki można zamówić w rozmiarze 6 i 7 French oraz z otworami i bez nich. Dostępne są także cewniki 8 French, jednak tu Asahi nie oferuje pełnego przekroju rozmiarów, tak jak w mniejszych rozmiarach. Parametry dotyczące światła wewnętrznego są porównywalne z innymi producentami (dla 6 French to średnica 0,071 cala). Jedynym ograniczeniem (jak na razie miejmy nadzieję) to dostępność długości 100 cm. Brak krótszego cewnika, na przykład 90 cm do zabiegu w technice retrograde, zmusza operatora do wykorzystania cewników innego producenta.
Wracając do krzywizny cewnika, to Asahi wprowadziło dodatkową, trzecią krzywiznę, w proksymalnej części szaftu, co zapewnia zwiększenie powierzchni kontaktu cewnika ze ścianą aorty i tym samym zwiększenie siły podparcia i stabilizację końcówki podczas zabiegu i ruchów klatki piersiowej pacjenta (na przykład nabranie powietrza). Idąc tym tropem, inżynierowie Asahi dokonali pewnych modyfikacji samej końcówki cewnika – jest zaokrąglona, przez co powoduje mniejsze ryzyko urazu ujścia tętnicy wieńcowej przy głębokiej intubacji. Zresztą sama dystalna końcówka cewnika jest bardzo elastyczna i wykonana w specjalnej technologii HENKA, dzięki temu szaft cewnika zmienia progresywnie swoje właściwości od sztywnego do elastycznego w kierunku końcówki cewnika (ryc. 2). Na osiągnięcie tego efektu pozwoliło zastosowane miękkich żywic i różnego stopnia oplotu cewnika. Sama końcówka cewnika zawiera dodatkowo proszek wolframowy, przez co widoczność w angiografii jest doskonała. Zresztą sam wygląd końcówki sprawia wrażenie, że cewnik zapewnia specjalne podparcie. Sam cewnik jest pokryty silikonem z zewnątrz, co poprawia możliwości manewrowania nim i pasaż w aorcie i tętnicach obwodowych. Wewnątrz, hydrofobowe pokrycie cewnika jest wykonane z PTFE [poli(tetrafluoroetylen)], przez co cewniki i balony dobrze przechodzą przez cewnik i nie doświadczamy efektu klejenia się, na przykład dwóch szaftów balonów.
Dotychczasowe doświadczenie autora pozwala na stwierdzenie, że Hyperion to bardzo dobry produkt, uzupełniający portfolio dotychczas używanych cewników prowadzących. Konstrukcja cewnika i rozwiązania zastosowane przy jego produkcji sprawiają, że jest to cewnik specjalnego zastosowania do trudnych zabiegów. Końcówka cewnika pozwala na głęboką intubację bez ryzyka uszkodzenia, na przykład pnia lewej tętnicy wieńcowej (LTW). Niestety, przy tylu zaletach jest jedna wada – cena. Znacznie przekracza kwotę, którą trzeba wydać na zakup konkurencyjnego cewnika, ale cóż, jakość kosztuje…
Adres do korespondencji:
Dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski
Klinika Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA
ul. Wołoska 137, 02–507 Warszawa
tel.: (022) 508 11 00, faks: (022) 508 11 77
e-mail: pawtom@gmail.com