Festiwal im. Carla Loewego w Szczecinie
Obchodzące niedawno piękny jubileusz warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) w Warszawie „narodziły się” w Szczecinie. W Grodzie Gryfa narodziła się również inicjatywa uhonorowania Carla Loewego, kompozytora, który wyprzedził idee integracji europejskiej i zbliżenia polsko-niemieckiego.
Ów niemiecki kompozytor urodził się w dniu 30 listopada 1796 roku w Löbejün jako dwunaste dziecko tamtejszego kantora. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec, następnie kształcił się w Halle jako instrumentalista i śpiewak tenorowy. W 1817 roku rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle. W 1820 roku Carl Loewe otrzymał posadę organisty i kantora w kościele św. Jakuba w Szczecinie. Jednocześnie został nauczycielem muzyki, greki, historii i biologii w szczecińskim gimnazjum. Od 1821 roku został miejskim dyrektorem muzycznym — funkcję tę pełnił prawie przez pół wieku do 1866 roku. W 1821 roku ożenił się z Julią von Jacob, która zmarła 18 miesięcy później. Ponownie Loewe ożenił się w 1825 roku z Augustą Lange. W 1832 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa na uniwersytecie w Greifswaldzie. W 1837 roku został przyjęty do Królewskiej Akademii Sztuk w Berlinie. Koncertował w Niemczech, Wiedniu, Londynie, Norwegii i Francji. Pod względem utalentowania porównuje się go do Schuberta. Już jego pierwsze ballady, „Edward” (1818) i „Król Elfów” (wg Goethego, 1818), ujawniły jego mistrzostwo. Do jego najbardziej udanych dzieł zaliczają się „Henryk Ptasznik” (Heinrich der Vogler), „Tom Wierszokleta” (Tom der Reimer), „Książę Eugen” (Prinz Eugen).
Z powodu różnicy zdań z radą miejską Loewe został zmuszony w 1866 roku do oddania posady w Szczecinie. W tym samym roku dostał udaru mózgu, po którym nigdy już nie doszedł do dawnej formy. Zmarł 20 kwietnia 1869 roku w Kilonii. Jego serce spoczywa w filarze organów w szczecińskim kościele św. Jakuba. Spuścizna kompozytora zawiera 400 ballad i pieśni, 17 oratoriów, 6 oper, 2 symfonie, sonaty, kantaty, utwory kameralne, utwory na fortepian i kompozycje wokalne.
W lutym 2012 roku podczas prac remontowych prowadzonych w szczecińskiej archikatedrze natrafiono na urnę z sercem Carla Loewego, która przetrwała mimo wojennych zniszczeń. Po przeprowadzonych badaniach urna wróciła na swoje miejsce w dniu 7 października 2012 roku. Odprawiono wówczas specjalną ekumeniczną liturgię. Ceremonii przewodniczyli metropolita szczecińsko-kamieński ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Sławomir Sikora. Dzień wcześniej odbył się galowy koncert oratoryjny zatytułowany „Szczecin Carlowi Loewe”. Koncert w wykonaniu Opery na Zamku wraz z niemiecką orkiestrą Preussisches Kammerorchester pod batutą Wojciecha Semerau-Siemianowskiego został objęty honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Kompozytor w swojej działalności organizacyjnej i twórczości muzycznej chętnie bowiem sięgał do twórczości polskich mistrzów, między innymi Adama Mickiewicza.
Szukającym interesującego sposobu spędzenia wolnego czasu po dyżurze serdecznie polecamy udział w II Europejskim Festiwalu Muzycznym im. Carla Loewego w Szczecinie. Stanowi on kontynuację ubiegłorocznego Festiwalu i towarzyszy mu doniosła okoliczność — 220-lecie urodzin Carla Loewe. Głównym organizatorem Festiwalu jest Zespól Szkół Muzycznych w Szczecinie, a współorganizatorem Stowarzyszenie MUZYK.
Ta nowa inicjatywa Szczecina cieszyła się ogromną popularnością, jednocześnie będąc sukcesem artystycznym oraz kulturalnym. W związku z tym formuła Festiwalu została rozszerzona o dodatkowe kursy i warsztaty. Realizacja tak rozumianej idei Festiwalu daje możliwość rozwoju edukacyjnego na wielu poziomach poznawczych sztuki, kształtuje wspólnotę działań, empatię, uczy wartościowania sztuki. Bezpośredni kontakt z wybitnymi pedagogami i solistami pozwala na szczególny rozwój młodzieży, a liczne koncerty i wykłady dają możliwość wpisania się w artystyczną atmosferę rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Festiwal został doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze miasta Szczecin.
Szczególnym elementem wyróżniającym Europejski Festiwal Muzyczny jest koncert charytatywny „Słońce w Sobie”, mający na celu wsparcie dzieci z dysfunkcją wzroku, które są utalentowane muzycznie. Wspólne zajęcia, warsztaty, koncerty bezpośrednio wpływają na integrację naszej młodzieży. Znakomici wykładowcy: prof. Andrzej Chorosiński, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Markus Kohler, prof. Jacek Niedziela-Meira, dr Anna Gadt, mgr Mirosław Kosiński, prof. dr hab. Jan Stanienda są gwarancją ponownego sukcesu i swoją obecnością podkreślają doniosły charakter Festiwalu. Warto dodać, że głównym inicjatorem i dyrektorem tej ważnej imprezy jest artystka, która swoim pięknym głosem uprzyjemniała czas uczestnikom pierwszych szczecińskich edycji Warsztatów Kardiologii Inwazyjnej, Małgorzata Wieland.
Zaplanujmy zatem czas odpoczynku po dyżurze, by móc cieszyć się pięknem muzyki…
Artur Krzywkowski
Tekst oraz program umieszczono za zgodą Dyrektora Festiwalu dr Małgorzaty Wieland.