Tom 9, Nr 3 (2015)
Wybrane problemy kliniczne
Opublikowany online: 2015-06-17

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2147
Wyświetlenia/pobrania artykułu 26869
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Przezskórne leczenie wrodzonej wady serca pod postacią ubytku przegrody międzyprzedsionkowej typu II u 33-letniej pacjentki

Sebastian Ciemny, Robert Sabiniewicz, Joanna Kwiatkowska
Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(3):273-275.

Streszczenie

Wstęp. Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu II (ASD II) stanowi 7,28% wad wrodzonych serca i występuje z częstością 42/100 000 urodzeń. Wada przez długi okres może nie dawać objawów, co przyczynia się do opóźnień w jej rozpoznaniu. Leczenia wymagają ubytki o istotnym wpływie hemodynamicznym na serce. Leczenie może polegać na implantacji zestawów zamykających podczas zabiegu przezskórnego lub chirurgicznie.

Opis przypadku. 33-letnia kobieta z rozpoznaniem ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ustalonym podczas badania Echo, które zostało wykonane z powodu pogorszenia tolerancji wysiłku fizycznego. Pacjentka została przyjęta do Kliniki w celu kwalifikacji do leczenia. Z powodu stwierdzonego dużego ubytku o istotnym wpływie hemodynamicznym pacjentka zakwalifikowana została do przezskórnego leczenia wady. Z dostępu od prawej żyły udowej implantowano zestaw Amplatzer Septal Occluder.

Wnioski. Przezskórne zamknięcie ubytku przegrody międzyprzedsionkowej typu II w chwili obecnej jest metodą z wyboru. Poważne powikłania występują u nie więcej niż 1% pacjentów.