Tom 9, Nr 3 (2015)
Wybrane problemy kliniczne
Opublikowany online: 2015-06-17

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1216
Wyświetlenia/pobrania artykułu 4410
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Problem spożywania alkoholu i zażywania nikotyny wśród studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Daria Przybylska, Andrzej Borzęcki, Wojciech Szczerba
Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(3):203-205.

Streszczenie

Wstęp. Uzależnienie od nikotyny to zespół objawów dotyczących zachowania oraz zaburzenia w procesach poznawczych i fizjologicznych, które są wynikiem długotrwałego przyjmowania nikotyny. W zależności od przyjętej dawki alkoholu możemy zaobserwować różnice w działaniu na organizm człowieka.

Cel pracy. Zbadanie stopnia uzależnienia przez ocenę częstości spożywania alkoholu i nikotyny przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Materiał i metody. Badaniem objęto 540 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Badani odpowiadali na 20 pytań zawartych w anoni­mowym kwestionariuszu.

Wyniki. Większość badanych stanowiły kobiety — 70%. W śród ankietowanych studenci farmacji stanowili 55%, studenci kierunku lekarskiego 39%, innych kierunków 6%. Palenie papierosów deklaruje 30% respondentów. Większość, co stanowi 78% ankietowanych, nie uważa się za osobę uzależnioną. Wśród badanych 54% nigdy nie doświadczyła utraty świadomości.

Wnioski. Konieczne jest zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od alkoholu i nikotyny wśród młodych ludzi. Środki zapobiegawcze powinny być wdrożone jak najwcześniej.