Wsparcie od personelu medycznego a dynamika stanu emocjonalnego u pacjentów po zawale serca
Streszczenie
Wstęp. Relacja personel medyczny–pacjent jest jednym z ważniejszych aspektów w procesie zdrowienia, ponieważ wpływa na stan emocjonalny chorego i decyzje o dalszym leczeniu. Celem pracy jest ustalenie związku między wsparciem społecznym otrzymywanym od personelu medycznego a dynamiką stanu emocjonalnego pacjenta po zawale serca.
Materiał i metody. Badanie przeprowadzono wśród 113 osób będących uczestnikami wczesnej rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Uzdrowiskowym Krystyna w Busku-Zdroju. W badaniach wzięło udział 75 mężczyzn i 38 kobiet. Średnia wieku badanych osób wyniosła 58 lat. Zastosowano Skalę Wsparcia Społecznego autorstwa K. Kmiecik-Baran oraz Skalę Emocji i Uczuć Egzystencjalnie Znaczących autorstwa K. Popielskiego (ocena stanu emocjonalnego retrospektywna — po zawale, podczas wczesnej rehabilitacji kardiologicznej i ocena prospektywna — za rok).
Wyniki i wnioski. Poczucie wsparcia od personelu medycznego sprzyja korzystnej dynamice emocji po zawale serca. Szczególnie wsparcie informacyjne obniża poziom emocji i uczuć o charakterze ujemnym. Znaczenie mają także wsparcie wartościujące i emocjonalne.
Słowa kluczowe: relacja personel medyczny–pacjentwsparcie społecznestan emocjonalnyzawał serca