English Polski
Tom 8, Nr 1 (2013)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2013-12-13

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2204
Wyświetlenia/pobrania artykułu 6644
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wpływ zachowań zdrowotnych na jakość życia osób z niewydolnością serca

Krystyna Kurowska, Alicja Kudas
Folia Cardiologica Excerpta 2013;8(1):1-8.

Streszczenie

Wstęp. Niewydolność serca jest chorobą przewlekłą, która prowadzi do znacznego upośledzenia pracy układu krążenia. Zachowania zdrowotne związane ze stosowaniem używek, niewłaściwym sposobem żywienia przyczyniają się do rozwoju schorzenia oraz nasilają jego objawy. Jakość życia jest determinowana przez zachowania zdrowotne.

Celem pracy było określenie wpływu preferowanych zachowań zdrowotnych na jakość życia osób z niewydolnością serca.

Materiał i metody. Przebadano 101 osób z rozpoznaniem niewydolności serca hospitalizowanych na oddziale internistycznym Szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich. Zachowania zdrowotne oceniano za pomocą kwestionariusza IZZ Juczyńskiego, natomiast do pomiaru jakości życia stosowano kwestionariusz WOQL-BREF.

Wyniki. Badana grupa uzyskała przeciętny poziom zachowań zdrowotnych i jakości życia. Wyższe wykształcenie, lepsze warunki socjalno-bytowe oraz pozostawanie w związku małżeńskim przekładają się na wyższy poziom zachowań zdrowotnych i wyższą jakość życia. Kobiety częściej podejmują zachowania prozdrowotne. Wiek wpływa na korzystniejsze zachowania zdrowotne. Jakość życia obniża się wraz z wiekiem. Wraz ze wzrostem zachowań zdrowotnych wzrasta poziom jakości życia.

Wnioski. Osoby z niewydolnością serca powinny przestrzegać zachowań prozdrowotnych, ponieważ przyczyniają się one do poprawy jakości ich życia. Zachowania zdrowotne odgrywają istotną rolę w procesie ochrony zdrowia oraz stanowią nieodłączny element wpływający na poprawę zdrowia.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF