English Polski
Tom 5, Nr 1 (1998)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2000-03-07
Wyświetlenia strony 748
Wyświetlenia/pobrania artykułu 0
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Analiza snu u pacjentów z nawracającymi omdleniami niewyjaśnionego pochodzenia

Mirosław Kowalski
Folia Cardiologica Excerpta 1998;5(1):33-37.

Streszczenie


Materiał i metody: U 23 pacjentów (15 kobiet, 8 mężczyzn) w wieku od 14 do 52 lat (średnio 30,3) z nawracającymi omdleniami oraz dodatnim wynikiem próby pionizacji (wrażliwi) oceniano sen metodą analizy zmienności rytmu zatokowego. Badanie wykonano także u 23 pacjentów z wywiadem omdleń, ale z ujemnym wynikiem próby pionizacji (niewrażliwi) oraz u 23 zdrowych ochotników. Niewrażliwi i zdrowi dobrani byli pod względem płci i wieku do grupy wrażliwych. Analizowano dwa okresy snu: między godziną 4 a 5 w nocy oraz między 6 a 7.
Wyniki: W badaniach zwracał uwagę dynamiczny wzrost napięcia układu współczulnego w godzinach rannych u niewrażliwych na próbę pionizacji. Wrażliwi nie ujawnili wyższego napięcia układu przywspółczulnego w nocy.
Wnioski: 1. Osoby z nawracającymi omdleniami niewrażliwe na próby prowokacji wykazują silną aktywację układu współczulnego w końcowej fazie snu. 2. U osób wrażliwych na prowokację omdlenia nie rejestruje się istotnie wyższego napięcia nerwu błędnego w godzinach nocnych.