English Polski
Tom 11, Nr 6 (2004)
Opis przypadku
Opublikowany online: 2004-06-03

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 430
Wyświetlenia/pobrania artykułu 886
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Zastosowanie podskórnej elektrody defibrylującej w celu obniżenia progu defibrylacji migotania komór u pacjentów z ICD

Maciej Kempa, Andrzej Lubiński, Rajmund Wilczek, Tomasz Królak, Anna Pazdyga, Agnieszka Zienciuk i Grażyna Świątecka
Folia Cardiologica Excerpta 2004;11(6):463-470.

Streszczenie

Pomimo coraz doskonalszych systemów elektrod stosowanych w implantowanych kardiowerterach- defibrylatorach (ICD) oraz wprowadzenia aktywnej obudowy ICD (active can), jak też stosowania dwufazowego impulsu defibrylującego istnieje grupa pacjentów, u których impuls defibrylujący o maksymalnej energii dla danego modelu ICD nie przerywa migotania komór bądź próg defibrylacji (DFT) jest na tyle wysoki, że zakładany margines bezpieczeństwa pomiędzy DFT a maksymalną możliwą energią impulsu jest zbyt wąski. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być implantacja dodatkowej elektrody podskórnej pozwalającej na obniżenie DFT.
Celem pracy było przedstawienie dwóch przypadków pacjentów, którym z powodu wysokiego progu defibrylacji migotania komór implantowano dodatkową elektrodę podskórną CPI Endotak SQ Array. Postępowanie takie pozwoliło na obniżenie progu defibrylacji i na uniknięcie potrzeby wymiany defibrylatora na model o większej energii impulsu, co byłoby rozwiązaniem zdecydowanie droższym.
Przedstawiona praca wskazuje, że zastosowanie podskórnej elektrody w celu obniżenia progu defibrylacji jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. (Folia Cardiol. 2004; 11: 463–470)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF