English Polski
Vol 13, No 1 (2006)
Original paper
Published online: 2005-12-14

open access

Page views 654
Article views/downloads 1178
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Ogólnopolski program oceny diagnostyki, leczenia i kosztów u chorych z niewydolnością serca w losowo wybranych jednostkach lecznictwa otwartego i zamkniętego na poziomie podstawowym, wojewódzkim i specjalistycznym. Założenia i metodyka projektu realizowanego w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Krążenia: PolKARD 2003-2005

Barbara Wizner, Jacek S. Dubiel, Tomasz Zdrojewski, Grzegorz Opolski, Marcin Czech, Adam Manikowski, Bogdan Wyrzykowski, Małgorzata Fedyk-Łukasik, Małgorzata Stompór, Irina Mogilnaya, Jarosław Jędrzejewski, Paweł Turek, Michał Marchel i Tomasz Grodzicki
Folia Cardiologica Excerpta 2006;13(1):73-81.

Abstract

Wstęp: W dużych badaniach epidemiologicznych, takich jak Improvement czy EuroHeart Survey, realizowane także w Polsce w latach 1999-2001, wykazano niedostateczne przestrzeganie wytycznych sformułowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, dotyczących postępowania w niewydolności serca. Celem ostatnio zakończonego badania była aktualna ocena postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, kosztów opieki oraz określenie dostępności do badań diagnostycznych i metod leczniczych w ośrodkach o różnym poziomie referencyjności. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie założeń i sposobu realizacji programu.
Materiał i metody: Program realizowano w 2005 r. w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Krążenia (PolKARD). Badaniem objęto losowo dobraną próbę ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznych, szpitali oraz wszystkie ośrodki kliniczne (akademickie). W każdym z ośrodków lekarz wypełniał ankietę dotyczącą postępowania diagnostyczno-terapeutycznego (na podstawie dokumentacji medycznej) u ostatnich 5 pacjentów z rozpoznaną niewydolnością serca, przyjętych podczas wizyty w gabinecie lub hospitalizowanych. Ponadto z jednym losowo wybranym pacjentem z danego ośrodka przeprowadzono wywiad, podczas rozmowy telefonicznej lub wizyty domowej. Badanie zrealizowano przy udziale pielęgniarek zatrudnionych w charakterze ankieterów przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie.
Wyniki: Ogółem uzyskano 5275 ankiet na temat postępowania diagnostyczno-terapeutycznego od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów (kardiologów i internistów) oraz z oddziałów kardiologicznych i internistycznych z terenu całej Polski (efektywność: dane uzyskano z 99,5% ośrodków spośród rekrutowanych). Ponadto uzyskano dane bezpośrednio od 1024 pacjentów.
Wnioski: Wyniki analiz z zakresu diagnostyki i leczenia pacjentów z niewydolnością serca posłużą do przedstawienia rozwiązań mających na celu poprawę obecnego modelu opieki w Polsce.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file