English Polski
Tom 2, Nr 10 (2007)
Prace badawcze
Opublikowany online: 2007-10-03

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 637
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1525
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wpływ palenia tytoniu na parametry funkcji rozkurczowej lewej komory, w tym na Vp jako nowszy i bardziej wiarygodny parametr

Ahmet Yilmaz, Kenan Yalta, Okan Onur Turgut, Mehmet Birhan Yilmaz, Alim Erdem, Filiz Karadas, Ali Ozyol i Izzet Tandogan
Folia Cardiologica Excerpta 2007;2(10):485-491.

Streszczenie


Wstęp: We wcześniejszych badaniach skupiano się głównie na doraźnym, bezpośrednim wpływie palenia tytoniu na funkcję rozkurczową serca. Celem niniejszej pracy było przedstawienie wpływu długotrwałego palenia tytoniu na parametry funkcji rozkurczowej serca, w tym prędkość propagacji napływu mitralnego (Vp), ocenianą w badaniu doplerowskim znakowanym kolorem w prezentacji jednowymiarowej u stosunkowo młodych dorosłych bez objawów.
Metody: Badanie miało charakter prospektywny. Do grupy I zakwalifikowano 100 osób palących tytoń nieprzerwanie przez przynajmniej rok przed rozpoczęciem badania. Grupę II stanowiło 35 niepalących pacjentów, dostosowanych do grupy I pod względem wieku i płci. Za pomocą zmodyfikowanego Kwestionariusza Tolerancji Nikotyny Fagerströma (M-FNDT) oceniono stopień uzależnienia od nikotyny u badanych pacjentów. Następnie na podstawie wskaźnika uzależnienia od nikotyny (NDI) uzyskanego z M-FNDT każdego z palaczy przydzielono do odpowiedniej podgrupy. Obie grupy pacjentów porównano na podstawie głównych parametrów rozkurczowych uzyskanych za pomocą echokardiografii przezklatkowej, takich jak stosunek E/A, czas deceleracji (DT), czas rozkurczu izowolumetrycznego (IVRT) i Vp, a także na podstawie podstawowych parametrów klinicznych i echokardiograficznych.
Wyniki: Opierając się na wstępnych kryteriach wyłączenia, z badania wykluczono 31 palaczy z grupy I oraz 5 niepalących z grupy II. W rezultacie porównano 69 palaczy (śr. wiek: 30 ± ± 4,9 roku, M/K: 32/37) z grupy I oraz 30 niepalących (śr. wiek: 31,4 ± 4,8 roku, M/K: 15/15) z grupy II. W grupie I średnie wartości stosunku E/A oraz Vp były wyraźnie niższe (p < 0,001), podczas gdy średnie wartości IVRT oraz DT były znamiennie wyższe (p < 0,001) niż w grupie II. W grupie I wartość NDI była wprost proporcjonalna do DT oraz IVTR (p < 0,001) oraz odwrotnie proporcjonalna do Vp (p < 0,001).
Wnioski: Zarówno konwencjonalne, jak i względnie nowe parametry oceny funkcji rozkurczowej lewej komory, zwłaszcza Vp, okazały się znacznie gorsze u osób palących tytoń, co odzwierciedla szkodliwy wpływ palenia na funkcję rozkurczową serca. Wielkość tego pogorszenia ściśle korelowała ze stopniem uzależnienia od palenia. (Folia Cardiologica Excerpta 2007; 2: 485–491)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF