English Polski
Tom 3, Nr 1 (2008)
Prace badawcze
Opublikowany online: 2007-12-20

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 413
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1135
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Bezpieczeństwo stosowania biwalirudyny podczas elektywnych przezskórnych interwencji wieńcowych u pacjentów po przeszczepie serca

Raed A. Aqel, Fadi G. Hage, Gilbert J. Zoghbi, Jose A. Tallaj, Vijay K. Misra i Robert C. Bourge
Folia Cardiologica Excerpta 2008;3(1):29-34.

Streszczenie

Wstęp: W badaniu REPLACE 2 wykazano zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność stosowania biwalirudyny podczas przezskórnych interwencji wieńcowych (PCI) dotyczących natywnych tętnic wieńcowych. Nie istnieją natomiast doniesienia na temat bezpieczeństwa zastosowania biwalirudyny w trakcie PCI u pacjentów po przeszczepie serca.
Metody: Do badania włączono chorych po zabiegu transplantacji serca, u których wykrywane de novo zmiany w naczyniach wieńcowych zaopatrywano na drodze PCI. Za punkt końcowy badania uznano wystąpienie w ciągu 30 dni po zabiegu: zgonu pacjenta, zawału serca, konieczności wykonania rewaskularyzacji dotyczącej zaopatrywanego wcześniej na drodze PCI naczynia oraz poważnego krwawienia. Wyniki badania porównano zarówno z rezultatami REPLACE 2, jak i z wynikami uzyskanymi w grupie kontrolnej (pacjenci po przeszczepie serca otrzymujący podczas procedur PCI heparynę).
Wyniki: W grupie badawczej wykonano 51 zabiegów PCI u 30 chorych. Średnia wieku w tej grupie wynosiła 56 ± 12 lat; kobiety stanowiły 20% ogółu grupy. Grupa kontrolna składała się z 24 chorych, u których wykonano 35 zabiegów PCI. W grupie badawczej podczas okresu obserwacji nie stwierdzono wystąpienia: zgonu, zawału serca lub konieczności rewaskularyzacji naczynia wieńcowego zaopatrywanego wcześniej za pomocą PCI. Złożony punkt końcowy w postaci: zgonu, zawału serca, konieczności rewaskularyzacji naczynia wieńcowego zaopatrywanego wcześniej za pomocą PCI oraz poważnego krwawienia wymagającego przetoczenia przynajmniej 2 j. koncentratu krwinek czerwonych wystąpił u 2 (3,9%) chorych w porównaniu z 275 (9,2%) pacjentami w badaniu REPLACE 2 (p = 0,195) oraz 5 (14,3%) osobami w grupie kontrolnej (p = 0,115).
Wnioski: Biwalirudynę, lek o działaniu przeciwzakrzepowym, można bezpiecznie stosować w przebiegu elektywnej PCI wykonywanej u pacjentów z waskulopatią w przeszczepionym sercu. (Folia Cardiologica Excerpta 2008; 3: 29-34)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF