English Polski
Tom 3, Nr 10 (2008)
Artykuł przeglądowy
Opublikowany online: 2008-10-22

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1259
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3208
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Alergiczny zawał serca

Władysław Sinkiewicz, Piotr Sobański, Zbigniew Bartuzi
Folia Cardiologica Excerpta 2008;3(10):449-455.

Streszczenie

W piśmiennictwie istnieją nieliczne dobrze udokumentowane opisy przypadków niedokrwienia mięśnia sercowego, którego patomechanizm wiąże się z występowaniem reakcji alergicznej. Zjawisko to jest określane mianem zespołu Kounisa, czyli dławicy piersiowej lub zawału serca o etiologii alergicznej. Sugeruje się, że opisane dotychczas pojedyncze przypadki niedokrwienia mięśnia sercowego w następstwie użądlenia przez owady z rzędu błonkoskrzydłych stanowią tylko niewielki odsetek wszystkich reakcji alergicznych zachodzących w układzie sercowo-naczyniowym. Trudno ocenić, czy reakcje alergiczne są przyczyną większej liczby zgonów, niż się aktualnie uważa.
Niniejsza publikacja zawiera przegląd piśmiennictwa i najnowszych poglądów dotyczących patomechanizmów niedokrwienia mięśnia sercowego w przebiegu reakcji anafilaktycznej. Przedstawiono w niej także objawy kliniczne niedokrwienia mięśnia sercowego na tle alergicznym, wskazując, że rozwój reakcji alergicznych w obrębie miokardium nie wiąże się jedynie z jego niedokrwieniem. W przypadku mięśnia sercowego określenie „anafilaksja narządowo swoista” oznacza także zaburzenia rytmu i kurczliwości, które pojawiają się po ekspozycji na alergen.
W artykule przedstawiono również aspekty terapeutyczne immunoterapii u pacjentów z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym i zwrócono uwagę na możliwość odmiennego leczenia chorych z wywiadem alergicznym, które zakłada nie tylko odczulanie, ale także długofalową opiekę ambulatoryjną.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF