English Polski
Tom 3, Nr 2 (2008)
Prace badawcze - przedruk
Opublikowany online: 2008-03-09

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 795
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1939
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Poszukiwanie optymalnej metody rozpoznawania stabilnej choroby wieńcowej: efektywność kosztowa nowego algorytmu

Michał Lewandowski, Hanna Szwed i Ilona Kowalik
Folia Cardiologica Excerpta 2008;3(2):85-92.

Streszczenie

Wstęp: Za referencyjną metodę rozpoznawania choroby wieńcowej (CAD) wciąż powszechnie uważa się koronarografię, mimo iż wprowadzane są nowe metody diagnostyczne, takie jak wielorzędowa tomografia komputerowa. Żadna z obecnie dostępnych nieinwazyjnych metod diagnostycznych nie jest idealna. Celem tej pracy było porównanie wartości oraz ograniczeń danych z wywiadów, spoczynkowego elektrokardiogramu, elektrokardiograficznej próby wysiłkowej i echokardiografii dobutaminowej w rozpoznawaniu CAD, a także opracowanie prostego algorytmu nieinwazyjnej diagnostyki CAD, który umożliwi optymalizację ustalania wskazań do koronarografii.
Metody: W ramach prospektywnego, wieloośrodkowego badania zebrano dane kliniczne oraz informacje na temat spoczynkowego elektrokardiogramu, elektrokardiograficznej próby wysiłkowej na ruchomej bieżni, echokardiografii dobutaminowej i cewnikowania serca u 600 pacjentów z bólem w klatce piersiowej z podejrzeniem etiologii dławicowej, którzy nie przebyli wcześniej zawału serca. Chorobę wieńcową zdefiniowano jako 50-procentowe i większe zwężenie co najmniej jednej dużej tętnicy wieńcowej. Ostateczne wyniki uzyskano u 551 pacjentów, spośród których 65% stanowili mężczyźni. Badaną populację podzielono na trzy grupy w zależności od prawdopodobieństwa CAD przed testem, które klasyfikowano jako duże (> 70%), pośrednie (10-70%) lub małe (< 10%).
Wyniki: Czułość i swoistość spoczynkowego elektrokardiogramu, elektrokardiograficznej próby wysiłkowej na ruchomej bieżni, echokardiografii dobutaminowej oraz opracowanego algorytmu wyniosły odpowiednio: 23% i 87%, 93% i 21%, 85% i 69% oraz 96% i 44%. Częstość występowania CAD w badanej populacji była równa 61%.
Wnioski: Wartość diagnostyczna spoczynkowego elektrokardiogramu w stabilnej CAD jest mała. Echokardiografia dobutaminowa charakteryzuje się podobną czułością, ale istotnie większą swoistością niż elektrokardiograficzna próba wysiłkowa. Zaproponowany przez autorów algorytm jest prosty, dość efektywny kosztowo i może być przydatny podczas podejmowania decyzji klinicznych. Jeżeli prawdopodobieństwo CAD jest duże, nie ma wskazań do diagnostyki nieinwazyjnej przed koronarografią, natomiast w przypadku pośredniego lub małego prawdopodobieństwa CAD metoda diagnostyczna pierwszego wyboru powinna być różna u kobiet (echokardiografia obciążeniowa) i u mężczyzn (elektrokardiograficzna próba wysiłkowa). (Folia Cardiologica Excerpta 2008; 3: 85-92)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF