English Polski
Tom 3, Nr 6-7 (2008)
Prace poglądowe - przedruk
Opublikowany online: 2008-08-06

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 700
Wyświetlenia/pobrania artykułu 7978
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Postępowanie w niewydolności serca u osób starszych

M. Imazio, A. Cotroneo, G. Gaschino, A. Chinaglia, P. Gareri, R. Lacava, T.D. Voci, R. Trinchero
Folia Cardiologica Excerpta 2008;3(6-7):309-322.

Streszczenie

Wstęp: Celem pracy był przegląd aktualnie dostêpnej wiedzy dotyczącej objawów oraz cech klinicznych i postêpowania w niewydolności serca (HF) u osób starszych.
Metody: Autorzy dokładnie przeszukali kilka źródeł informacji opartych na dowodach naukowych, obejmujących Cochrane Database of Systemic Reviews, Clinical Evidence, wytyczne oparte na dowodach naukowych z National Guidelines Clearinghouse, zaś w bazie MEDLINE sprawdzili takie terminy, jak "niewydolność serca", "osoby starsze" oraz "postępowanie".
Wyniki: Różne cechy związane z procesem starzenia mogą predysponowaæ osoby starsze do HF i upośledzać ich zdolność do reakcji na uszkodzenie. Inną cechą charakterystyczną u starszych pacjentów jest rosnąca częstość występowania wielu towarzyszących chorób przewlekłych i zespołów geriatrycznych, które mogą wikłać obraz kliniczny i rozwój HF. Kryteria diagnostyczne nie zmieniają się u osób starszych, mimo że rozpoznanie może stanowić wyzwanie z powodu często atypowych objawów i manifestacji klinicznej, a choroby towarzyszące mogą naśladować lub wikłać obraz kliniczny. Farmakoterapia nie różni się znacząco od tej zalecanej u młodszych pacjentów i w dużym stopniu pozostaje empiryczna, ponieważ zwykle wyklucza się osoby starsze oraz osoby z chorobami współistniejącymi z prób klinicznych. Programy postępowania mogą potencjalnie przyczynią się do zmniejszenia chorobowości i śmiertelności pacjentów z HF.
Wnioski: Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji i rehospitalizacji osób starszych. Wykazuje ona szczególne cechy u starszych pacjentów i jest zwykle powikłana chorobami towarzyszącymi, stanowiąc na całym świecie ogromne obciążenie finansowe. Pomimo to osoby starsze zwykle wykluczano z prób klinicznych i dlatego postępowanie w dużym stopniu pozostaje empiryczne i oparte na dowodach naukowych dotyczących osób z młodszych grup wiekowych.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF