English Polski
Tom 4, Nr 3 (2009)
Prace badawcze
Opublikowany online: 2009-04-17

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 611
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1899
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Dziesięcioletnia obserwacja dorosłych pacjentów po wewnątrzszpitalnym zatrzymaniu krążenia

Paweł Franczuk, Krzysztof Rewiuk, Jerzy Gąsowski, Piotr Faryan, Haghighi Massod Vadiee, Tomasz Grodzicki
Folia Cardiologica Excerpta 2009;4(3):182-186.

Streszczenie

Wstęp: Celem pracy była charakterystyka pacjentów z wewnątrzszpitalnym zatrzymaniem krążenia oraz ocena przeżycia badanych w czasie 10-letniej obserwacji.
Metody: Grupę badaną stanowili pacjenci hospitalizowani w klinice chorób wewnętrznych (w tym na oddziale intensywnej terapii) w latach 1995–1997, u których w czasie hospitalizacji wystąpiło zatrzymanie krążenia. Zdefiniowano prawdopodobne (kardiogenne i niekardiogenne) przyczyny zatrzymania krążenia oraz jego mechanizm (migotanie komór/częstoskurcz komorowy, inny). Przeanalizowano liczbę zgonów w czasie pierwszych 24 godzin od epizodu zatrzymania krążenia, w czasie całego pobytu w szpitalu, po roku, a także po 5 i 10 latach.
Wyniki: W badanym okresie wystąpiły 152 epizody zatrzymania krążenia. Resuscytacja powiodła się w 83 przypadkach. W tej grupie u 66% pacjentów wystąpiło zatrzymanie krążenia z przyczyn kardiogennych, u 50,6% w mechanizmie migotania komór. W czasie pobytu w szpitalu zmarło 90% chorych (38,5% w czasie pierwszych 24 godzin po epizodzie), a 10% przeżyło okres hospitalizacji i zostało wypisanych ze szpitala. Tylko 2 osoby z tej grupy (2,4%) przeżyły kolejne 5 lat. Nikt nie przeżył 10 lat.
Wnioski: Zatrzymanie krążenia na oddziale chorób wewnętrznych charakteryzuje się dużym ryzykiem zgonu w czasie hospitalizacji oraz bardzo niekorzystnym rokowaniem odległym. Niekardiogenne przyczyny zatrzymania krążenia, względnie częste w przypadku wewnątrzszpitalnych epizodów, wiążą się z lepszym przeżyciem po pierwszych 24 godzinach, co jednak nie poprawia całkowitego przeżycia do momentu wypisania ze szpitala.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF