Tom 7, Nr 2 (2012)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2012-10-08
Poczucie koherencji a stan posiadanej wiedzy o schorzeniu u pacjentów po przebytym ostrym zespole wieńcowym
Folia Cardiologica Excerpta 2012;7(2):78-83.
Streszczenie
Wstęp: Ostry zespół wieńcowy jest jedną z najczęściej występujących chorób serca. Zarówno niestabilna choroba wieńcowa, jak i zawał serca często pojawiają się niespodziewanie, wywołując stres i uczucie strachu. Poczucie koherencji jest czynnikiem wpływającym na umiejętność radzenia sobie ze stresem i wiąże się ze zdrowiem. Wysoki poziom poczucia koherencji sprawia, że pacjenci czują się bardziej pewni siebie i mają siłę do walki z chorobą. Celem pracy było określenie poziomu poczucia koherencji i jego wpływu na stan posiadanej wiedzy o schorzeniu.
Metody: Przebadano 70 pacjentów ze zdiagnozowanym ostrym zespołem wieńcowym leczonych na Oddziale Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Miejskiego im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy oraz w Klinice Kardiologii X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Poczucie koherencji było oceniane za pomocą Kwestionariusza Orientacji Życiowej (SOC-29). Do oceny poziomu wiedzy o chorobie użyto kwestionariusza własnej konstrukcji, który zawierał pytania dotyczące choroby oraz dane demograficzne.
Wyniki: Badana grupa pacjentów po ostrym zespole wieńcowym posiadała dostateczną wiedzę o chorobie. Poziom ogólnego poczucia koherencji był przeciętny.
Wnioski: Psychoedukacja pacjentów, której podstawą jest poczucie koherencji, pomoże pacjentom po przebytym ostrym zespole wieńcowym w powrocie do zdrowia oraz umocni korzystne zachowania zdrowotne. Ważne jest wpieranie pacjentów w sytuacji choroby, żeby mogli oni jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. (Folia Cardiologica Excerpta 2012; 7, 2: 78-83)
Słowa kluczowe: poczucie koherencji (SOC)wiedza o chorobieostry zespół wieńcowy