Tom 9, Nr 4 (2023)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2024-03-22
Wyświetlenia strony 350
Wyświetlenia/pobrania artykułu 9

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Czy można przewidzieć potrzebę insulinoterapii i stan przedcukrzycowy we wczesnym okresie po porodzie u pacjentek z cukrzycą ciążową?

Magdalena Dolecka-Ślusarczyk12, Aleksander Ślusarczyk3, Cezary Ślusarczyk1, Olga Adamczyk-Gruszka2, Agnieszka Ciba-Stemplewska1, Zbigniew Siudak1
Diabetologia Praktyczna 2023;9(4):152-161.

Streszczenie

Cel. Celem autorów było określenie czynników ryzyka konieczności insulinoterapii oraz rozwoju po porodzie stanu przedcukrzycowego u kobiet z cukrzycą ciążową (GDM, gestational diabetes mellitus). Materiał i metody. Było to prospektywne, jednoośrodkowe badanie obserwacyjne, w którym uczestniczyły kobiety w ciąży z GDM. Wykluczono z badania kobiety z jawną cukrzycą. Czynniki ryzyka stosowania insuliny i stanu przedcukrzycowego zidentyfikowano za pomocą regresji logistycznej. Aby wybrać czynniki do analizy wielu zmiennych, przeprowadzono analizy jednowymiarowe.
Do stworzenia modeli wielowymiarowych wykorzystano krokową regresję logistyczną. Wyniki. Spośród 135 kobiet z GDM 63 (46,7%) wymagało insulinoterapii. W analizie wielowymiarowej wykazano, że dodatni wywiad rodzinny w kierunku
cukrzycy, nieprawidłowy wskaźnik masy ciała przed ciążą (> 25 kg/m2), wynik doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT, oral glucose tolerance test) z podaniem 75 g glukozy przed 24. tygodniem ciąży oraz stężenie glukozy w osoczu na czczo (FPG, fasting plasma glucose) w chwili rozpoznania ciąży stanowią czynniki predykcyjne konieczności insulinoterapii w późniejszym czasie. U 13 kobiet (9,6%) wkrótce po ciąży (6–12 tygodni po porodzie) wystąpił stan przedcukrzycowy. W analizie wielowymiaowej wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy, szybki przyrost masy ciała, stężenie glukozy w osoczu (PG, plasma glucose) w 1. i w 2. godzinie OGTT i stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) uznano za niezależne czynniki ryzyka stanu przedcukrzycowego po porodzie. Wnioski. Istnieje wiele łatwo dostępnych parametrów, które można wykorzystać pojedynczo i łącznie w modelach predykcyjnych do oceny ryzyka konieczności insulinoterapii i wystąpienia stanu przedcukrzycowego wcześnie po porodzie u kobiet z GDM. Ocena ryzyka powyższych powikłań w momencie rozpoznania GDM jest możliwa na podstawie parametrów metabolicznych oraz wywiadu rodzinnego w kierunku cukrzycy.

Zakup prenumeraty

Posiadasz dostęp do tego artykułu?