Tom 4, Nr 5 (2018)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2018-11-30

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 6336
Wyświetlenia/pobrania artykułu 4397

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Przyczyny dekompensacji cukrzycy pod postacią cukrzycowej kwasicy ketonowej u pacjentów hospitalizowanych w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii CSK UM w Łodzi

Agnieszka Łoś1, Joanna Wójcik-Odyniec1, Anna Sobol-Pacyniak1, Katarzyna Cypryk1
Diabetologia Praktyczna 2018;4(5):232-239.

Streszczenie

Wstęp: Cukrzycowa kwasica ketonowa (DKA) może być ostrym powikłaniem każdego typu cukrzycy, ale najczęściej występuje w przebiegu cukrzycy typu 1. Przy znacznym niedoborze lub braku insuliny w celu produkcji energii dochodzi do spalania tłuszczów zamiast glukozy, co prowadzi do nadmiernej produkcji ciał ketonowych wywołujących kwasicę metaboliczną. Główne cele badania obejmowały ocenę bezpośrednich przyczyn DKA oraz wyłonienie spośród hospitalizowanych pacjentów grupy ryzyka cechującej się większymi predyspozycjami do rozwoju DKA, tak by w przyszłości móc odpowiednio dobrać metody i zakres edukacji chorych.

Materiał i metody: W niniejszej pracy dokonano retrospektywnej analizy 120 przypadków dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu DKA w KliniceChorób Wewnętrznych i Diabetologii CSK UM w Łodzi w latach 2014–2017.

Wyniki: W przeważającej liczuybie przypadków do wystąpienia DKA przyczyniło się nadużywanie alkoholu (39%). Nie można jednak pominąć innych przyczyn będących czynnikami ryzyka zwiększającymi częstość hospitalizacji z powodu DKA, jak na przykład: infekcja (22,2%), zaburzenia psychiczne (3,7%), brak przestrzegania zaleceń lekarskich (compliance; 3,7%); prowadzą one do zaprzestania podawania lub substytucji nieadekwatnej ilości insuliny w stosunku do zapotrzebowania, co w następstwie może doprowadzić do rozwoju DKA.

Wnioski: Bez względu na typ cukrzycy, sposób leczenia, czas trwania cukrzycy oraz wiek pacjentów, przy braku higienicznego trybu życia oraz odpowiedniej edukacji chorych w zakresie insulinoterapii oraz postępowania w sytuacjach szczególnych, tj. w przypadku infekcji, DKA będzie nadal częstym powikłaniem cukrzycy, zwiększającym częstość hospitalizacji. Dlatego bardzo ważną i nadal niedocenianą metodą profilaktyki wystąpienia DKA jest edukacja zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF