Tom 4, Nr 4 (2018)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2018-09-18

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 550
Wyświetlenia/pobrania artykułu 566

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Związek pentraksyny 3 z retinopatią w odniesieniu do miażdżycy tętnic szyjnych oraz skurczowej i rozkurczowej funkcji serca u chorych na cukrzycę typu 2 — badanie pilotażowe

Artur Chodkowski1, Katarzyna Nabrdalik1, Hanna Kwiendacz1, Andrzej Tomasik2, Wojciech Bartman3, Janusz Gumprecht1
Diabetologia Praktyczna 2018;4(4):211-218.

Streszczenie

Wstęp. Retinopatia cukrzycowa jest główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie, a jej występowanie szacuje się na 35,4%. W kilku badaniach udowodniono, że przewlekły stan zapalny o niewielkim nasileniu może brać udział w patogenezie retinopatii cukrzycowej. Niektóre z nich wskazują, że retinopatia cukrzycowa może być związana z powikłaniami makroangiopatycznymi, co stanowi podłoże koncepcji „common soil” cukrzycowych powikłań mikro- i makronaczyniowych. Celem badania była ocena związku stężenia pentraksyny 3 (PTX3), biomarkera procesów zapalnych, z występowaniem retinopatii cukrzycowej w powiązaniu z obecnością miażdżycy w tętnicach szyjnych oraz skurczową i rozkurczową funkcją serca.

Materiał i metody. Do badania zakwalifikowano 43 pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 i podzielono na dwie grupy w zależności od obecności bądź braku retinopatii cukrzycowej. Dokonano pomiarów antropometrycznych, oznaczeń wybranych parametrów biochemicznych oraz przeprowadzono badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych oraz serca.

Wyniki. Nie wykazano bezpośredniego związku stężenia PTX3 z obecnością retinopatii cukrzycowej, jednak ujawniono istotny związek pomiędzy stężeniem PTX3 a odsetkiem HbA1c, wiekiem i IMT (intima media thickness) tętnic szyjnych w grupie pacjentów z retinopatią cukrzycową.

Wnioski. Bardzo istotne wydaje się prowadzenie dalszych, większych badań nad biomarkerami zapalnymi, takimi jak na przykład PTX3, oraz powikłaniami mikro- i makronaczyniowymi cukrzycy w celu zidentyfikowania pacjentów szczególnego ryzyka i wczesnego zastosowania skutecznego leczenia.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF