Tom 3, Nr 2 (2017)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2017-07-31

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 830
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3782

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wpływ jednorazowego submaksymalnego wysiłku fizycznego na właściwości reologiczne krwi u dzieci chorych na cukrzycę typu 1

Dorota Gazurek1, Magdalena Kępińska1, Aleksandra Kulis, Anna Koszela
Diabetologia Praktyczna 2017;3(2):73-78.

Streszczenie

Wstęp. Celem pracy była ocena wpływu jednora­zowego, submaksymalnego wysiłku fizycznego na właściwości reologiczne krwi u dzieci z cukrzycą typu 1 i w grupie kontrolnej.

Materiał i metody. W badaniach wzięło udział 18 dzieci, podzielonych na 3 grupy. W grupie 1 było 11 chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, w grupie 2 — 7 chorych z cukrzycą trwającą 5 lat i dłużej. W obu grupach dzieci były w wieku 9–11 lat, przed okresem pokwitania, o podobnej masie ciała, obojga płci. Grupę 3, kontrolną, stanowiło 11 dzieci zdrowych. Wszyscy pacjenci zostali poddani krótkiemu wysiłkowi fizycznemu na ergometrze rowerowym. Zarówno przed wysiłkiem fizycznym, jak i po nim wykonano oznaczenia indeksu elongacji erytrocytów (EI) oraz wskaźników agregacji erytrocytów, tj. AMP — stopień całkowitej agregacji, T1/2 — połowiczny czas całkowitej agregacji, AI — indeks agregacji.

Wyniki. W badanych wskaźnikach agregacji erytrocytów, takich jak: indeks agregacji (AI), połowiczny czas całkowitej agregacji (T1/2) oraz stopień całkowi­tej agregacji (AMP), a także w indeksie elongacji (EI) w 3 badanych grupach po wysiłku fizycznym nie od­notowano istotnych statystycznie zmian.

Wnioski. Wyniki badań wskazują, że jednorazowy wysiłek nie ma wpływu na badane właściwości reologiczne krwi u dzieci chorych na cukrzycę typu 1. Także czas trwania choroby nie miał istotnego wpływu na otrzymane wyniki.