Zmienność glikemii a wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) w cukrzycy typu 1 i typu 2
Streszczenie
Wstęp. Podstawowym celem leczenia cukrzycy jest zapobieżenie rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy. Powszechnie używanym wskaźnikiem ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy jest wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c), ale czynnikiem uszkadzającym naczynia krwionośne u chorych na cukrzycę może być także wysoka zmienność glikemii. Do oceny zmienności glikemii służy ciągłe monitorowanie glikemii (CGM), jednakże ze względu na jego wysoki koszt metoda ta nie jest stosowana w codziennej praktyce lekarskiej. Celem badania była ocena zmienności glikemii u pacjentów z zadowalająco (HbA1c ok. 7%) i niezadowalająco (HbA1c ok. 10%) wyrównaną metabolicznie cukrzycą typu 1 i typu 2 oraz ocena związku między wartością HbA1c a zmiennością glikemii w tych grupach chorych.
Materiał i metody. W badaniu wzięło udział 131 chorych na cukrzycę typu 1 oraz typu 2. U wszystkich chorych przeprowadzono ciągłe monitorowanie glikemii przy zastosowaniu urządzenia iPRO2 firmy Medtronic.
Wyniki. Stwierdzono mniejszą zmienność glikemii u chorych z cukrzycą typu 2 niż z cukrzycą typu 1. Nie zaobserwowano istotnych statystycznie różnic w zmienności glikemii pomiędzy pacjentami z zadowalająco i niezadowalająco kontrolowaną cukrzycą zarówno w cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Stwierdzono większą zmienność glikemii w grupie pacjentów z lepiej wyrównaną (HbA1c ok. 7%) niż gorzej kontrolowaną (HbA1c ok. 10%) cukrzycą typu 1.
Wnioski. Wartość HbA1c nie odzwierciedla zmienności glikemii zarówno u chorych z zadowalająco wyrównaną, jak i niewyrównaną metabolicznie cukrzycą typu 1 lub typu 2. Zmienność glikemii jest znacząco większa w cukrzycy typu 1 niż typu 2, dlatego też zastosowanie systemów do ciągłego monitorowania glikemii (CGMS) posiada szczególnie duże znaczenie diagnostyczne u chorych z cukrzycą typu 1, zwłaszcza tych z wartościami hemoglobiny glikowanej około 7%.