Tom 3, Nr 1 (2017)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2017-06-20

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1422
Wyświetlenia/pobrania artykułu 5882

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena jakości życia i satysfakcji z terapii pacjentów z cukrzycą typu 1 — czy pompa insulinowa Medtronic MiniMed 640G ma wpływ na poprawę tych wskaźników? Wyniki wstępne

Aleksandra Tabor1, Władysław Bartosz Gaweł, Oliwia Goik, Grażyna Deja, Przemysława Jarosz-Chobot
Diabetologia Praktyczna 2017;3(1):1-8.

Streszczenie

Wstęp. Jakość życia w XXI wieku stała się ważnym parametrem, który często decyduje o rodzaju stosowanej terapii. Spektrum możliwości terapeutycznych ciągle się poszerza dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu. Obecnie najbardziej nowoczesna pompa insulinowa MiniMed 640G, która przewiduje epizod hipoglikemii, krótkotrwale zatrzymuje podaż insuliny przed osiągnię­ciem zaprogramowanego niskiego stężenia glukozy we krwi i automatycznie ją wznawia (technologia SmartGuard), może stać się sposobem na poprawę jakości życia pacjentów chorujących na cukrzycę.

Materiał i metody. Grupę badaną stanowiło 10 dziewcząt i 14 chłopców z dobrze kontrolowaną cukrzycą typu 1 (średnia wartość HbA1c 6,7%) i medianą wieku wynoszącą 8 lat. Średni czas od diagnozy cukrzycy typu 1 wynosił 3,7 roku. Głównym kryterium włączenia do badania było stosowanie terapii za pomocą systemu 640G. Pacjenci byli poprzednio leczeni za pomocą pomp insulinowych z możliwością bądź bez możliwości hipoblokady (Paradigm® 722/MiniMed® Veo). W czasie 3–11 miesięcy po wprowadzeniu pompy 640G do terapii przeprowadzono 2 ankiety: PedsQLTM 3.0 Diabetes oceniającą jakość życia pacjentów z cukrzycą (ankieta I) i autorską ankietę (ankieta II) badającą satysfakcję z leczenia (zawierającą 11 pytań, 2 zamknięte i 9 półotwartych).

Wyniki. Wyniki ankiety I prezentowały się następująco: komunikacja (79%), problemy (60%), leczenie (76%) i cukrzyca (69%), co według przyjętej skali (0–19% — bez zmian, 20–39% — niska, 40–59% — umiarkowana, 60–79% — wysoka, 80–100% — bardzo wysoka) oznacza, że jakość życia pacjentów została oceniona wysoko. Wyniki ankiety II ukazały zadowolenie pa­cjentów z terapii. Ponad połowa z nich (17) zauważyła znaczną redukcję liczby epizodów zarówno hipo-, jak i hiperglikemii. Ośmiu pacjentów/opiekunów podkreśliło dużą zgodność pomiędzy stężeniem glukozy mierzonym przez sensor i glukometr, co umożliwiło im zmniejszenie częstości wykonywania pomiarów. Jede­nastu pacjentów uznało kontrolę choroby za znacznie łatwiejszą, zauważyli również, że obsługa pompy 640G przebiega sprawniej.

Wnioski. Pacjenci z cukrzycą typu 1 leczeni za pomocą systemu 640G są zadowoleni z efektów terapii, czują się bezpieczniej, a jakość ich życia oceniona za pomocą ankiety PedsQL jest stosunkowo wysoka.