Stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych i tolerancja leczenia metforminą o przedłużonym uwalnianiu u chorych na cukrzycę typu 2. Badanie GLUCOMP
Streszczenie
Wstęp. Prawidłowe leczenie cukrzycy wymaga regularnego zażywania zalecanych leków. Wieloczynnikowa terapia, w której konieczne jest przyjmowanie wielu preparatów, może powodować spadek stopnia stosowania się do zaleceń terapeutycznych. Celem badania była ocena przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów oraz tolerancji leczenia u chorych na cukrzycę typu 2, leczonych w warunkach ambulatoryjnych preparatem metforminy o przedłużonym uwalnianiu.
Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w grupie 4737 chorych [w tym 2468 (52%) kobiet] w wieku średnio 60,6 ± 9,4 roku; czas trwania cukrzycy: 5,6 ± 4,4 roku; czas trwania leczenia metforminą o przedłużonym uwalnianiu 8,3 ± 12 miesięcy w średniej dawce 1667 ± 350 mg. Do badania włączono pacjentów w wieku powyżej 18. rż. z cukrzycą typu 2, jeśli przyjmowali metforminę o przedłużonym uwalnianiu w dawce 1500–2000 mg przez mniej niż 1 rok przed włączeniem do badania. Kryteria wykluczenia z badania obejmowały: ciążę, karmienie piersią, występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania metforminy. Przestrzeganie zaleceń oceniano w zależności od liczby zażywanych leków oraz stosując skalę Morisky’ego-Greena. Przestrzeganie zaleceń zdefiniowano w następujący sposób: bardzo dobre przestrzeganie zaleceń przez pacjenta, jeśli > 90% przepisanych tabletek zostało spożytych; dobre: 76–90%; średnie: 51–75%; złe: £ 50%. Oceniano także tolerancję leczenia na podstawie wywiadu w kierunku objawów żołądkowo-jelitowych oraz preferencji pacjentów dotyczących stosowania poszczególnych rodzajów metforminy. Inne dane pacjentów, dane kliniczne i wyniki badań laboratoryjnych rejestrowano na początku badania oraz po 3 miesiącach.
Wyniki. Po 3 miesiącach leczenia metforminą o przedłużonym uwalnianiu u 96% uczestników stwierdzono bardzo dobre lub dobre przestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Przestrzeganie zaleceń było istotnie gorsze w przypadku zażywania 2 lub 3 leków w porównaniu z 1 lekiem (p < 0,001). Działania niepożądane wystąpiły u 715 pacjentów. Ich obecność istotnie pogarszała przestrzeganie zaleceń terapeutycznych (p < 0,001). Około 90% pacjentów stwierdziło, że preferuje stosowanie metforminy o przedłużonym uwalnianiu.
Wnioski. Forma metforminy o przedłużonym uwalnianiu jest odpowiednią opcją terapeutyczną stosowaną w celu uzyskania pożądanej współpracy z pacjentem opartej na dobrym przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.