Tom 1, Nr 2 (2004)
Artykuł przeglądowy
Opublikowany online: 2004-09-14

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2688
Wyświetlenia/pobrania artykułu 8322
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Modelowy projekt prewencji chorób układu krążenia na przykładzie doświadczeń Programu SOPKARD. Część pierwsza

Tomasz Zdrojewski, Agata Ignaszewska-Wyrzykowska, Łukasz Wierucki, Wiktor Januszko, Michał Szpajer, Barbara Krupa-Wojciechowska, Bogdan Wyrzykowski — w imieniu Grupy Rob SOPKARD
Choroby Serca i Naczyń 2004;1(2):115-129.

Streszczenie

Choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. W 2001 roku umieralność z powodu chorób układu krążenia wyniosła 48%, a umieralność przedwczesna z tego samego powodu 2,5-krotnie przekroczyła odpowiednie wskaźniki w „starej” Unii Europejskiej. Najważniejszymi czynnikami odpowiedzialnymi za tak dużą liczbę zgonów są zawały serca i udary mózgu. Znaczna częstość incydentów kardiologicznych i neurologicznych wynika głównie z dużego rozpowszechnienia oraz małej wykrywalności i skuteczności leczenia czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Poprawa obecnej sytuacji epidemiologicznej wymaga rozpoczęcia odpowiednich działań profilaktycznych, zanim rozwiną się zaburzenia lub ich szybkiego rozpoznawania i leczenia.
W niniejszej pracy, na przykładzie projektu SOPKARD, przedstawiono schemat optymalnego w polskich warunkach programu przesiewowego, opartego na najnowszych standardach diagnostycznych europejskich towarzystw naukowych. Modelowy projekt można wdrożyć zarówno w małych miejscowościach w postaci jednoośrodkowego centrum prewencji, jak i w dużych miastach, angażując do współpracy wiele ośrodków lub grupy lekarzy rodzinnych.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF