Tom 2, Nr 1 (2005)
Stany naglące
Opublikowany online: 2005-01-20

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2739
Wyświetlenia/pobrania artykułu 4039
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Algorytmy postępowania w nagłych stanach kardiologicznych w praktyce ambulatoryjnej

Hanna Pogorzelska
Choroby Serca i Naczyń 2005;2(1):19-24.

Streszczenie

Lekarze w placówkach ambulatoryjnych sporadycznie muszą udzielać intensywnej pomocy medycznej. Poradnie, zwłaszcza te, w których przeprowadza się testy wysiłkowe lub treningi rehabilitacyjne, są wyposażone w zestawy reanimacyjne, ale — ze względu na ich bardzo rzadkie wykorzystanie — natychmiastowe podjęcie i prowadzenie akcji reanimacyjnej przez mało doświadczony personel jest często trudne.
W ostatnich międzynarodowych zaleceniach dotyczących zasad postępowania w nagłych stanach kardiologicznych i reanimacji w warunkach przedszpitalnych nastąpiły istotne zmiany. Do podstawowych czynności ratujących życie włączono wczesną defibrylację, praktycznie niemożliwą do wykonania w polskich przychodniach.
W niniejszej pracy omówiono warunki, które należy spełnić, aby podjęcie akcji reanimacyjnej w poradni odpowiadało międzynarodowym zaleceniom, a także przedstawiono algorytmy postępowania przystosowane do wykorzystania w warunkach poradni, wyposażonej w podstawowy sprzęt reanimacyjny i defibrylator automatyczny. Algorytmy skonstruowano tak, aby skoordynować działania personelu i zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta do czasu przekazania go pod opiekę doświadczonego zespołu ratowniczego. Ze względów oczywistych algorytmy nie wyczerpują wszystkich możliwości terapeutycznych w danej sytuacji i nie mogą zastąpić wiedzy i doświadczenia lekarza obecnego w miejscu zdarzenia.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF