Tom 7, Nr 3 (2010)
Neurologia
Opublikowany online: 2010-09-21

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1167
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2854
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ostra reakcja hipertensyjna w udarze niedokrwiennym mózgu

Dariusz Gąsecki, Mariusz Kwarciany, Agnieszka Rojek, Krzysztof Narkiewicz, Walenty M. Nyka
Choroby Serca i Naczyń 2010;7(3):126-130.

Streszczenie

Podwyższone ciśnienie tętnicze (≥ 140/90 mm Hg) dotyczy 75% chorych z udarem niedokrwiennym mózgu, przy czym u około połowy z nich stwierdza się nadciśnienie w wywiadzie. Samo stwierdzenie podwyższonego ciśnienia tętniczego podczas udaru mózgu nie uprawnia do rozpoznania nadciśnienia tętniczego, ponieważ w okresie ostrym choroby występuje spontaniczne obniżenie ciśnienia tętniczego, mimo braku specyficznego leczenia, dlatego dla omawianego zjawiska właściwsze wydaje się pojęcie „ostrej reakcji hipertensyjnej”.
Wpływ ostrej reakcji hipertensyjnej na rokowanie po udarze nie jest jasny. Istnieją przesłanki przemawiające zarówno za obniżaniem ciśnienia tętniczego, jak i za pozostawianiem go bez leczenia w ostrej fazie udaru mózgu.
Wiadomo jednak, że obniżone ciśnienie tętnicze w udarze może się wiązać ze zwiększoną śmiertelnością. Randomizowane badania nie dostarczyły przekonujących dowodów umożliwiających wdrożenie jednoznacznej strategii postępowania z nadciśnieniem tętniczym w udarze niedokrwiennym mózgu. Konieczne są dalsze badania, w których zostaną ocenione korzyści oraz zagrożenia związane z terapią ostrej reakcji hipertensyjnej u chorych z udarem niedokrwiennym mózgu.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF