English Polski
Tom 5, Nr 4 (2003)
Opublikowany online: 2004-01-16

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1156
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2475
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Retrospektywna ocena wybranych czynników odpowiadających za powstawanie późnych, miejscowych powikłań kolostomii

Zbigniew Banaszkiewicz, Paweł Jarmocik, Krzysztof Tojek, Arkadiusz Jawień
Chirurgia Polska 2003;5(4):221-227.

Streszczenie

Wstęp: W Polsce żyje około 20 000 osób ze stomią. Co roku wyłania się około 4500 nowych stomii, a późne powikłania kolostomii stanowią coraz większy problem kliniczny. Około 80% pacjentów z kolostomią to chorzy leczeni z powodu raka jelita grubego. Ze względu na coraz lepsze wyniki leczenia raka czas życia chorych po wyłonieniu stomii znacznie się wydłużył, powodując jednak wzrost liczby powikłań wytworzonej kolostomii.
Materiały i metody: W pracy poddano retrospektywnej analizie dokumentację pacjentów z kolostomią, w okresie obserwacji powyżej 12 miesięcy. Ocenie poddano liczbę i rodzaj miejscowych, późnych powikłań w zależności od czasu, jaki upłynął od wytworzenia stomii, rodzaju i trybu wykonanego zabiegu operacyjnego, a u chorych z rakiem jelita grubego - od stopnia zaawansowania klinicznego raka jelita grubego i od zastosowanego leczenia uzupełniającego.
Wyniki: W grupie pacjentów z kolostomią, z okresem obserwacji do 24 miesięcy, powikłania miejscowe występowały w 2,6% przypadków. U chorych obserwowanych ponad 10 lat częstość miejscowych powikłań kolostomii wyniosła 100%. Stwierdzono istotną statystycznie zależność między czasem, jaki upłynął od wytworzenia kolostomii, a występowaniem miejscowych, późnych powikłań kolostomii (test χ2 Pearsona, p < 0,001). U chorych po leczeniu uzupełniającym z powodu raka jelita grubego miejscowe, późne powikłania kolostomii występowały w 35%, natomiast w grupie, w której nie stosowano leczenia uzupełniającego, odsetek powikłań był mniejszy i wynosił 24%. Różnica była istotna statystycznie (test χ2 Pearsona, p < 0,01).
Wniosek: Występowanie miejscowych, późnych powikłań kolostomii wzrasta wraz z czasem, jaki upłynął od wytworzenia stomii. Powikłania kolostomii stwierdza się statystycznie częściej u chorych po leczeniu uzupełniającym z powodu raka jelita grubego.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF