English Polski
Tom 9, Nr 2 (2011)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2012-05-02

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2004
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3837
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena wiedzy fizjoterapeutów na temat rehabilitacji seksualnej osób niepełnosprawnych

Jakub Grzegorz Adamczyk, Sylwia Kocyk, Dariusz Boguszewski
Seksuologia Polska 2011;9(2):69-75.

Streszczenie

Wstęp. Do kompetencji fizjoterapeuty należy także prowadzenie rehabilitacji seksualnej. Celem pracy była ocena znajomości zagadnień dotyczących rehabilitacji seksualnej w grupie młodych fizjoterapeutów.
Materiał i metody. W badaniach ankietowych wzięło udział 100 fizjoterapeutów (77 K i 23 M) oraz 66 osób niepełnosprawnych (39 K i 27 M), z uszkodzeniem narządu ruchu. W ankiecie zadano pytania dotyczące znajomości terminu rehabilitacja seksualna oraz oczekiwania wobec niej grupy fizjoterapeutów i osób niepełnosprawnych.
Wyniki. Aż 45% ogółu ankietowanych nie czuje się przygotowana do pracy z niepełnosprawnymi ruchowo. Co trzeci (34%) badany ocenia swój stan wiedzy jako umiarkowany. Nikt z fizjoterapeutów nie określił swojej wiedzy jako bardzo dobrej. W badanej grupie 2/3 ankietowanych przyznaje, że nie zostały poruszone w trakcie nauki/studiów treści dotyczące życia seksualnego osób niepełnosprawnych. W grupie 34% osób, którzy otrzymali informacje w tym temacie wszyscy wskazali, iż zdobyta wiedza nie przygotowała ich w pełni do pracy w tym zakresie. Badani fizjoterapeuci w większości (83%) czuli potrzebę dokształcania. Chcą uczestniczyć w szkoleniach dotyczących problematyki związanej z życiem seksualnym osób niepełnosprawnych. Ankietowani z obu grup badanych podkreślali rolę fizjoterapeuty w procesie rehabilitacji seksualnej. Fizjoterapeuci wskazali, iż w hierarchii ważności widziałoby swoją osobę tuż za seksuologiem i ginekologiem, natomiast 39% niepełnosprawnych przyznało, że oprócz seksuologa (71%), ginekologa (44%), psychologa (39%), wiedzę z zakresu tej tematyki chciałoby otrzymywać właśnie od fizjoterapeuty.
Wnioski: 1. Brak realizacji w trakcie nauki/studiów treści dotyczących seksualności osób niepełnosprawnych powoduje niekompletne przygotowanie absolwenta studiów do kompleksowej realizacji holistycznego modelu rehabilitacji. 2. Zarówno osoby niepełnosprawne, jak i fizjoterapeuci wskazują na istotne znaczenie fizjoterapeuty w procesie rehabilitacji seksualnej. Wobec niedostatecznego przygotowania tych drugich do realizacji tych zadań, należałoby wprowadzić odpowiednią specjalizację z zakresu rehabilitacji seksualnej.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF